ខេត្តព្រះវិហារសង់អាងស្តុកទឹក តម្លៃជាង ១០០ លានដុល្លារ សម្រាប់បម្រើវិស័យកសិកម្ម
ខេត្ត​ព្រះវិហារ​សាងសង់ ​អាង​ស្តុក​​ទឹកមួយ​ដ៏ធំសម្បើមតម្លៃជាង ១០០ លានដុល្លារ ​អាចផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​បាន​ទាំង​ក្នុង​រដូវ​ប្រាំង​ និង​រដូវ​វស្សា ដើម្បី​ជួយ​លើក​ស្ទួយ​ដល់​វិស័យ​កសិកម្ម​ក្នុង​ខេត្ត។​
នេះ​បើ​យោង​តាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម​ គោស៊ុំ ប៊ុន​សឿន អភិបាល​រង នៃ​គណៈ​អភិបាល​ខេត្ត​ព្រះ​វិហារ​ ថ្លែង​ក្នុង​សន្និសីទសារព័ត៌មានស្ដីពី «វឌ្ឍនភាព និងទិសដៅការងារបន្ដរបស់ខេត្ដព្រះវិហារ»​ កាល​ពីថ្ងៃទី ២៥ ឧសភា ២០២០នេះ​កន្លងទៅ។ ​
ឯកឧត្តម​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​៖ «ទំនប់ទឹកនេះ ជា​ផ្នែក​​មួយលើក​ស្ទួយការ​ដាំដុះ ទាំង​​ក្នុង​រដូវ​ប្រាំង​ និង​រដូវ​វស្សា ដែល​នឹងបង្កើន​ផល​កសិកម្ម​កាន់​តែ​មាន​ទិន្ន​ផល​ខ្ពស់​។ សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ លោក​បានផ្ដល់​កាដូ​មួយ​ដ៏ធំ​គឺ ​ទំនប់​មួយ​ដល់​ធំ​សម្រាប់​ស្ទាក់​ទឹក​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ចន្លោះ​ស្រុក​រវាង​ក្នុង​ឃុំ​រក្សា និង​ស្រុក​ជ័យ​សែន​។ យើង​បាន​ធ្វើ​ទំនប់​ស្តុក​ទឹក​ និង​អាង​ស្ទុក​ទឹក​ធំមួយ​ ដែល​គម្រោង​នេះ​បាន​អនុវត្ត​តាំង​ពី​ខែ​តុលា​ ឆ្នាំ​២០១៩ ហើយ​ការ​កសាង​មាន​រយៈពេល ​៣៩ ​ខែ​។»
ឯកឧត្តម​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​៖ «ទំនប់​ស្តុកទឹកនេះ​ ជា​ការ​ផ្ដល់​ជូន​ពី​សម្ដេច​តេជោ តាម​រយៈ​ក្រសួង​ធនធាន​ទឹក​ ជា​ម្ចាស់​គម្រោង​ ដើម្បី​អនុវត្ត​។ ការ​ចំណាយ​ទុន​ធ្វើ​គម្រោង​អាងស្តុក​ទឹក​សា​នេះ មាន​រហូត​ដល់​ជាង​ ១០០លាន​ដុល្លារ​ ឬក៏ខ្ទង់​១១០លាន​ដុល្លារ​ ដើម្បី​សាង​សង់​ទំនប់​។»​
អាង​ស្តុក​ទឹក​​នេះ មាន​លទ្ធភាព​​ស្រោច​ស្រព​បាន​រហូត​ដល់​ជាង​ ៤​០ ០០០ ហិកតា​។
គួរ​រម្លឹកថា​ កាល​ពីចុង​ខែ​ កុម្ភៈ​ កន្លងទៅ គម្រោងអាងស្តុកទឹកតម្លៃ​ ៨៥,០១៩ ដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ដែល​ជា​ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងរបស់​រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ក៏ត្រូវ​បាន​សាងសង់​ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះវិហារដែរ៕  (អានបន្ថែម​)