សម្ពាធនៃការសាងសង់ព្រែកជីកថៃ KRA
សម្ពាធកំពុងតែកើនឡើងទៅលើរដ្ឋាភិបាលថៃពីសំនាក់ណាក់ក្រុមអ្នកមានអំណាចចក្នុងស្រុក និងជនជាតិចិន អោយឲ្យទទួលយកការសិក្សាលើការកសាងព្រែកជីកដឹកជញ្ជូនអន្ដរជាតិមួយ។
គម្រោងព្រែកជីកភ្លោះប្រវែង 140 ១៤០គីឡូម៉ែត្រ ដែលបានស្នើឡើងនេះ នឹងផ្តល់លទ្ធភាពចូលទៅកាន់ច្រកក្រវាត់ Kra នៅប្រទេសថៃ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យឲ្យនាវាចៀសវាងឆ្លងកាត់ច្រាំងសមុទ្រម៉ាឡាកា។
មានទីតាំងស្ថិតនៅចន្លោះកោះស៊ូម៉ាត្រា និងឧបទ្វីបម៉ាឡេ ច្រកសមុទ្រនេះមាននាវាជាង 94.000 ៩៤.០០០ឆ្លងកាត់រាល់ឆ្នាំ ដែលរ៉ាប់រងមួយភាគបួននៃទំនិញជួញដូរលើពិភពលោក និង 80៨០% នៃការនាំចូលប្រេងនិងឧស្ម័នពីប្រទេសចិន ជប៉ុន និងកូរ៉េខាងត្បូង។
អ្នកបញ្ចុះបញ្ចូលថៃ កំពុងជំរុញផលប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ច ខណៈពេលដែលប្រទេសចិននឹងទទួលបានផលប្រយោជន៍ពីការកាត់បន្ថយរយៈពេល 3 ៣ថ្ងៃនៃការដឹកជញ្ជូនរវាងមហាសមុទ្រអាត្លង់ទិកនិងមហាសមុទ្រប៉ាស៊ីហ្វិកដែលនេះជាផ្នែកមួយនៃយុទ្ធសាស្រ្តខ្សែក្រវ៉ាត់មួយ ផ្លូវដែកមួយ។