តម្លៃផ្ទះល្វែងពាណិជ្ជកម្ម (Shophouse) កើនឡើងខ្ពស់នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ
ផ្ទះល្វែងពាណិជ្ជកម្មនៅតាមតំបន់ដែលកំពុងរីកចម្រើននៅរាជធានីភ្នំពេញមានតម្លៃកើនឡើងខ្លាំងកាលពីឆ្នាំមុន ដោយសារវិនិយោគិនកំពុងសម្លឹងមើលការបណ្តាក់ទុនលើទីផ្សារហាងលក់រាយខ្នាតធំដែលកំពុងកើនឡើង។
របាយការណ៍របស់ VTrust Appraisal បានបង្ហាញថា ជាទូទៅផ្ទះល្វែងពាណិជ្ជកម្មនៅរាជធានីរបស់ប្រទេសកម្ពុជាមានតម្លៃកើនឡើង ៥៧% ខ្ពស់ជាងឆ្នាំមុន។
ផ្ទះនៅក្នុងខណ្ឌសែនសុខដែលកំពុងរីកចម្រើន និងដែលជាទីតាំងរបស់ផ្សារទំនើបម៉ាក្រូថ្មី និងផ្សារអ៊ីអនម៉ល២ដែលបើកនាពេលខាងមុខនោះ គឺមានតម្លៃចាប់ពី ៣០០ម៉ឺនដុល្លារ ដល់ ៣៥ម៉ឺនដុល្លារ។
លោក ហ៊ឹម សីហា ប្រធានស្រាវជ្រាវនៅ VTrust Appraisal បានប្រាប់កាសែត Khmer Times ថា “ប្រជាជនចាប់ផ្តើមដឹងថាការទិញផ្ទះល្វែងពាណិជ្ជកម្មគឺជាការវិនិយោគដ៏ល្អសម្រាប់ទីផ្សារទីពីរ។ ពួកគេអាចលក់ទៅវិញក្នុងតម្លៃខ្ពស់ជាងប្រភេទផ្ទះផ្សេងៗ។ ”
របាយការណ៍ថ្មីមួយរបស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ (MLMUPC) បានបង្ហាញថា តម្រូវការលំនៅឋាននៅតាមទីក្រុងក្នុងប្រទេសកម្ពុជានឹងកើនដល់ចំនួន ៨០ម៉ឺនខ្នង នៅឆ្នាំ២០៣៣។