ស្ថាបត្យករឆ្នើមរបស់កម្ពុជាបានទទួលមរណភាពហើយ
ភ្នំពេញ៖ លោក វណ្ណ ម៉ូលីវណ្ណ ដែលគេ​ស្គាល់ថាជាស្ថាបត្យករឆ្នើមរបស់កម្ពុជា បានទទួលមរណភាព​ដោយជរាពាធក្នុងអាយុ​៩១ ឆ្នាំ។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយពីស្ថានីយទូរទស្សន៍ CNC កាលពីព្រឹកមិញនេះ។​ ​
លោក វណ្ណ ម៉ូលីវណ្ណ កើតក្នុងឆ្នាំ ១៩២៦ មានដើមកំណើតនៅខេត្តកំពត ជាស្ថាបត្យករនាំមុខគេ និងបានបង្កើតស្នាដៃជាច្រើននៅក្នុងចលនាស្ថាបត្យកម្មខ្មែរថ្មីរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ ពោលលោកគឺជាបុគ្គលដែលមានភាពល្បីល្បាញនៅក្នុងសង្គមស្ថាបត្យកម្មថ្មីរបស់ខ្មែរ ដែលមានការរីកចំរើនខ្លាំងនៅក្នុងទសវត្សឆ្នាំ ១៩៥០ និង ១៩៦០។
ក្នុងឆ្នាំ ១៩៤៦ លោកបានទទួលអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សានៅប្រទេសបារាំង។ លោកបានសិក្សាផ្នែកស្ថាបត្យកម្មរួមជាមួយផ្នែកសិល្បៈផ្សេងទៀតនៅសាលាវិចិត្រសិល្បៈ និងបានវិលត្រឡប់មកកាន់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ១៩៥៦។
ស្នាដៃដែលមានភាពល្បីរន្ទឺរបស់លោករួមមាន វិមានឯករាជ្យ សាលសន្និសីទចតុមុខ ពហុកីឡដ្ឋានជាតិអូឡាំពិក និងអាគារសំខាន់ៗផ្សេងៗមួយចំនួនទៀត ដូចជាសាលមហោស្រពជាតិព្រះសុរាម្រឹត សំណង់ផ្ទះ១០០ខ្នង វិមានរដ្ឋចំការមន​ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទ វិទ្យាស្ថានភាសាបរទេស និង ប្លង់វត្តអារាម ក៏ដូចជា ស្ថានទូតខ្មែរនៅបរទេសជាច្រើនផងដែរ៕