អ្នកជំនាញ៖ ការឆ្លងក្នុងសហគមន៍មិនទាន់ជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានដល់ទីផ្សារអចលនទ្រព្យទេ
ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃនិងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា (CVEA) លោក ច្រឹក សុខនីម បានឱ្យដឹងថា ការផ្ទុះឡើងនៃការឆ្លងក្នុងសហគមន៍ ឬហៅថាព្រឹត្តិការណ៍ ២៨ វិច្ឆិកា មិនទាន់ជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានដល់ទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅឡើយទេ ដោយបច្ចុប្បន្នស្ថានភាពការទិញលក់ ក៏ដូចជាតម្លៃគឺនៅមានស្ថិរភាព។
ថ្លែងប្រាប់ទស្សនាវដ្តីសំណង់ និងអចលនទ្រព្យ កាលពីថ្ងៃទី ២៤ ធ្នូ កន្លងមក លោក ច្រឹក សុខនីម បានឱ្យដឹងថា៖ «ភាពប្រឈមនៃជំងីកូវីដនៅក្នុងសហគមន៍នាពេលថ្មីៗនេះ វាហាក់បីជាថ្មីពេកក្នុងការសន្និដ្ឋាន ឱ្យទទួលរងផលប៉ះពាល់លើវិស័យអចលនទ្រព្យ ដោយសារតែជាព្រឹត្តិការណ៍រយៈពេលខ្លី ហើយអាចគ្រប់គ្រងបាន»។
លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ « ក៏ប៉ុន្តែ បើនិយាយពីស្ថានភាពទាំងមូលតាំងពីមានជំងឺកូវីដមក គឺបានធ្វើឱ្យការបណ្តាក់ទុនពីបរទេសក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាមានការធ្លាក់ចុះ និងជាពិសេសចំនួនការទិញលក់ក៏ថមថយផងដែរ»។
ទោះជាយ៉ាងណាក្ដី ជាមួយនឹងការគ្រប់គ្រងល្អរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងការចាប់ផ្ដើមចាក់វ៉ាក់សាំងនៅជុំវិញពិភពលោក លោកសង្ឃឹមថាវិស័យអចលនទ្រព្យក្នុងឆ្នាំ ២០២១ នឹងមានសន្ទុះឡើងវិញ។
គូរបញ្ជាក់ផងដែរថា កាលពីថ្មីៗនេះលោក ច្រឹក សុខនីម ទើបតែត្រូវបានជ្រើសតាំងជាប្រធានសមាគមន៍អ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា (CVEA) ម្តងទៀតសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២១-២០២២ នេះ។ (អានបន្ថែម)