លំនៅដ្ឋានសាធារណៈអាចពឹងផ្អែកលើវិស័យឯកជន
ខណៈដែលអ្នកជំនាញផ្នែកអចលនច្រើនឡើងទទួលស្គាល់តម្រូវការក្នុងការផ្លាស់ប្តូរទៅរកការផ្ដោតទៅលើលំនៅដ្ឋានដែលមានតំលៃសមរម្យនិងលំនៅឋានសាធារណៈ រាជរដ្ឋាភិបាលកំពុងគាំទ្រដល់វិស័យឯកជនឲ្យជំរុញការអភិវឌ្ឍគម្រោងលំនៅដ្ឋានសម្រាប់គ្រួសារដែលមានប្រាក់ចំណូលទាបទៅមធ្យម។
ទោះបីជាក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ (MLMUPC) បានធ្វើការដើម្បីព្រាងគោលនយោបាយជាតិស្តីពីលំនៅដ្ឋានសាធារណៈ ក្រសួងទទួលស្គាល់ថាក្រសួងមិនមានធនធានដើម្បីទំនុកបម្រុង ឬការផ្តល់នូវផ្ទះដែលមានគុណភាព តម្លៃទាបសម្រាប់អ្នកដែលមិនអាចខ្ចីប្រាក់ពីធនាគារនោះទេ
សិក្ខាសាលាស្តីពីបញ្ហានេះកាលពីពេលថ្មីៗបានទទួលស្គាល់ការពិតដែលថា ទីផ្សារនេះត្រូវបានជ្រួតជ្រាបជាមួយនិងជម្រើសសម្រាប់អ្នកទិញដែលមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់ និងឆន្ទៈរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍលំនៅដ្ឋានដែលមានតម្លៃថោកដោយឯកជននៅជាយរាជធានី។