យ៉ាងណាមិញ ទីផ្សារខុនដូកំពុងស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលធ្លាក់ចុះ ដោយកំពុងប្រឈមនឹងបញ្ហាការផ្គត់ផ្គង់លើសតម្រូវការ ក៏ដូចជាបញ្ហាយឺតយ៉ាវ ឬការពន្យារពេលបញ្ចប់ការដ្ឋានគម្រោង។ បញ្ហានេះ ភាគច្រើនបណ្ដាលមកពីការបាត់បង់ទីផ្សារវិនិយោគិនបរទេសមួយចំណែកធំ។
របាយការណ៍ដដែល ក៏បានសង្ខេបស្ថានភាពលម្អិតនៃផ្នែកទីផ្សារនីមួយៗដូចខាងក្រោម៖
ក្នុងត្រីមាសទី ១ ឆ្នាំ ២០២១ មានគម្រោងចំនួន ៤ ដែលបានបញ្ចប់ការសាងសង់ ដោយបន្ថែមការផ្គត់ផ្គត់ប្រមាណ ៧៩៣ ទៅនឹងក្នុងទីផ្សារ ឬស្មើនឹង ៧% នៃចំនួនសរុបជាង ១០ ម៉ឺនយូនីត ដែលព្យាករថានឹងបង្ហាញខ្លួនក្នុងឆ្នាំ ២០២១។
តម្លៃលក់កើនឡើងប្រមាណ ៤,៨% និង ៣,៥% សម្រាប់ខុនដូកម្រិតខ្ពស់ និងខុនដូតម្លៃសមរម្យ ពោលគឺប្រមាណ ៣.០០០ ដុល្លារ និង ១.៥០០ ដុល្លារ ក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ។ ដោយឡែកតម្លៃលក់សម្រាប់ខុនកម្រិតមធ្យមវិញ ធ្លាក់ចុះ ០,៤% បើធៀបនឹងត្រីមាសមុន។
យ៉ាងណាមិញ សម្រាប់តម្លៃជួលវិញ ក៏កើនឡើងតិចតួចប្រមាណ ១,៧% សម្រាប់ខុនដូកម្រិតខ្ពស់ ១,៣% សម្រាប់ខុនកម្រិតមធ្យម និង ៥,៤% សម្រាប់ខុនដូតម្លៃសមរម្យ។
បុរី
តម្លៃអចលនទ្រព្យប្រភេទបូរី ជាមធ្យមធ្លាក់ចុះ ១៥% បន្ទាប់ពីទីផ្សារនេះមានលំនឹង និងអាចទប់ទល់នឹងវិបត្តិកូវីដបានជាងមួយឆ្នាំ។ យ៉ាងណាក្ដី ការធ្លាក់ថ្លៃនេះ មិនមែនដោយសារតែ វិបត្តិកូវីដមួយមុខទេ ប៉ុន្ដែក៏ដោយសារតែការកើនឡើងនៃការប្រកួតប្រជែងក្នុងទីផ្សារ និងនិន្នាការនៃការផ្លាស់ប្តូរទីតាំងគម្រោងទៅជាយក្រុង។
នៅពេលដែលមានអ្នកអភិវឌ្ឍន៍កាន់តែច្រើនឡើង ទីផ្សារក៏មានជម្រើសច្រើន តម្លៃក៏មានទំនោរនឹងធ្លាក់ដែរ។ ដូចគ្នានេះ ដោយសារគម្រោងបូរីកាន់តែខិតចេញទៅជាយក្រុងកាន់តែឆ្ងាយ តម្លៃដីដ៏ទាបជាងមុន ទើបធ្វើឱ្យតម្លៃលក់ក៏ធ្លាក់ចុះផងដែរ។
ក្នុងរយៈពេល ៦ខែ ចុងក្រោយ មានគម្រោង ១១ ដែលបានបញ្ចប់ការសាងសង់ បន្ថែមជាង ៤.៥០០ផ្ទះ ក្នុងទីផ្សារ។ លើសពីនេះ ក៏មានការបើកលក់គម្រោងសរុប ២១ គម្រោង ដែលនឹងបន្ថែម ១៥.៥០០ផ្ទះ ទៀតទៅក្នុងទីផ្សារនាពេលអនាគត។