ក្រុមហ៊ុន Zhongjiao Tongli របស់ចិន បានបង្ហាញបំណងចង់ពង្រីកបន្ថែមនូវការវិនិយោគរបស់ខ្លួនលើវិស័យកសិកម្មនៅកម្ពុជា ខណៈកំពុងដំណើរការដំាំដំណាំនៅក្នុងខេត្តស្ទឹងត្រែង ខេត្តរតនគិរី និងខេត្តមណ្ឌលគិរី។
នេះបើតាមជំនួបរវាងម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី និងលោក Zhongdi Sun ប្រធានក្រុមហ៊ុន នាព្រឹក ថ្ងៃទី៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ នៅទីក្រុងគុនមិញ ខេត្តយូណាន សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។
ក្នុងឱកាសនៃជំនួប លោកប្រធានក្រុមហ៊ុនបានលើកឡើងថា ក្រុមហ៊ុន Zhongjiao Tongli មានមូលដ្ឋាននៅក្រុងស៊ីអា​ន (Xi’an) និងមានប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មលើវិស័យពាណិជ្ជកម្ម កសិកម្ម ថាលពលស្អាត និងប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូនឆ្លាតវៃ​។
លោកបានបន្តថា បច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុនកំពុងតែវិនិយោគលើវិស័យកសិកម្មនៅកម្ពុជា ដែលមានដូចជា ដំណាំចេក និងស្វា​យ នៅតាមបណ្ដាខេត្តមួយចំនួន ដូចជា ខេត្តរតនគិរី ខេត្តមណ្ឌលគិរី និងខេត្តស្ទឹងត្រែង ហើយពេលនេះ ក្រុមហ៊ុនមានបំណងចង់ពង្រីកការវិនិយោគរបស់ខ្លួនលើវិស័យកសិកម្មនេះ នៅក្នុងខេត្តរតនគិរី និងខេត្តមណ្ឌលគិរី បន្ថែ​មទៀត។
ដោយ​ទទួល​ស្គាល់​ពីគំនិត​ផ្តួចផ្តើម​របស់​ក្រុមហ៊ុន សម្តេចនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត បាន​កោត​សរសើរ​ចំពោះ​ការ​វិនិយោគ​ដែល​កំពុង​បន្ត ហើយ​ក៏បាន​រំលឹក​ឡើងវិញ​ពី​ការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ជួយ​ដល់​វិស័យ​កសិកម្ម។ សម្តេចបញ្ជាក់បន្ថែមថា រដ្ឋាភិបាលផ្តល់អាទិភាពលើវិស័យកសិកម្ម ហើយនឹងបន្តជំរុញឱ្យមានការវិនិយោគបន្ថែមទៀត ដោយអញ្ជើញក្រុមហ៊ុនឱ្យសហការជាមួយក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ និងក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា។
លើសពីនេះ សម្តេចនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​បន្ថែមថា គោលនយោបាយ​ថ្មី​ដើម្បី​ជំរុញ​ការវិនិយោគ​នៅ​ខេត្ត​ភាគ​ឦសាន នឹង​ត្រូវ​ដាក់ចេញ​ក្នុងពេល​ឆាប់ៗ​។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះអនុញ្ញាតឱ្យ Zhongjiao Tongli និងអ្នកវិនិយោគដ៏មានសក្តានុពលផ្សេងទៀតស្វែងរកឱកាសក្នុងតំបន់បន្ថែម ពង្រឹងបន្ថែមទៀតនូវទិដ្ឋភាពកសិកម្មរបស់កម្ពុជា។
ដោយសារការចាប់អារម្មណ៍កើនឡើងពីអ្នកវិនិយោគអន្តរជាតិ សក្ដានុពលនៃខេត្តរតនគិរី និងមណ្ឌលគិរី បានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងវឌ្ឍនភាពកសិកម្មរបស់ប្រទេស។