ប្រាក់ខែត្រឹម ៥០០ ដុល្លារ អាចវិនិយោគលើអចលនទ្រព្យបានទេ?
អ្នកខ្លះយល់​ថា ការវិនិយោគលើអចលនទ្រព្យ​ គឺត្រូវ​ចំណាយ​ថវិកាច្រើន និង​ប្រើប្រាស់​រយៈពេល​យូរ។ ម៉្យាងវិញទៀត បើយោងតាម​ការសិក្សា តម្លៃអចលនទ្រព្យ ឬផ្ទះសម្បែងជាមធ្យមនៅកម្ពុជា គឺខ្ពស់ជាងចំណូលមធ្យមរបស់ប្រជាជនទូទៅដល់ទៅ ៣៩ដង ឯណោះ​។ (អានបន្ថែម)​
ចុះបើអ្នកមានប្រាក់ខែត្រឹមតែ ៥០០ដុល្លារ ហើយចង់វិនិយោគលើអចលនទ្រព្យ តើអាចទៅរួចទេ? ហើយត្រូវធ្វើយ៉ាងដូចម្ដេច?
លោក ម៉ាន់ ច័ន្ទឌី អនុប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលវត្ថុកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា ចំណូល ត្រឹម ៥០០ ដុល្លារ ក៏អាចវិនិយោគបានដែរ។
បង់រំលស់ផ្ទះឬដីឡូតិ៏
លោក ណែនាំថា៖​ «អ្វីដែលអ្នក​ត្រូវវិនិយោគមុនគេគឺ ផ្ទះ។ ឧទាហរណ៍ថា បើអ្នកមាន​ប្រាក់​ខែ ៥០០ដុល្លារ ហើយ​បច្ចុប្បន្នកំពុងជួលផ្ទះគេនៅ អ្នកគួរតែរក​ផ្ទះណាមួយបង់រំលស់»។
ប៉ុន្ដែ ប្រសិនបើ​ អ្នកមានចំណាយច្រើន ហើយមិនមាន​លទ្ធភាពបង់រំលស់ផ្ទះ​ទេ វិនិយោគលើដីឡូតិ៍ ជា​ជម្រើស​ល្អ​មួយទៀត​​។
លោក ច័ន្ទឌី បានបន្តទៀតថា៖ «អ្នកខ្លះថាវិនិយោគលើដីឡូតិ៍គឺមិនសូវចំណេញ ប៉ុន្តែ​គឺ​មិន​ពិត​ទាំង​ស្រុង​ទេ​។ យើង​មើល​ដីឡូតិ៍​ពី ៣ ឆ្នាំទៅ ៥ ឆ្នាំ តម្លៃឡើងពី ២ ទៅ ៣ ដង។ បើទិញ ៥០០០ ដុល្លារ លក់​វិញ​បាន​ ១០ ០០០ ដុល្លារ វាប្រសើរជាងយើងយកលុយដាក់ធនាគារ។
ការវិនិយោគលើ​ដីឡូតិ៍មើលទៅដូចជាតូចតាច តែវាដូចជាការសន្សំអ៊ីចឹង បើដីឡើងថ្លៃ យើងអាច​លក់ដី​​យក​មកទិញផ្ទះ ឬវិនិយោគលើអ្វីផ្សេងទៀតបាន។ តែ បើ​ដីមិ​នឡើ​ង​ថ្លៃ​ទេ យើ​ងក៏​អា​ច​សង់ផ្ទះលើ​ដី​ ដើម្បី​នៅ​​ក៏បាន។ ក្រោយមានផ្ទះនៅហើយ យើងនឹងអាចបន្ដវិនិយោគលើអចលនទ្រព្យធំៗជាងនេះបាន។
លោកបានណែនាំទៀតថា បើចង់ទិញដីឡូតិ៍​ត្រូវចេះប្រមូលព័ត៌ំមាន ចេះស្ទង់ និងព្យាករ​មើល​សក្ដានុពល​នៅតំ​បន់នោះ។ យ៉ាងណាមិញ ប្រសិនបើ​មិនទាន់មានបទពិសោធន៍​ទេ គួរតែ​រៀនពីអ្នក​មានបទ​ពិសោធន៍​សិន។
វិនិយោគជាក្រុម
ជាមួយគ្នានេះដែរ ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារ​អចលវត្ថុ​កម្ពុជា លោក ច្រឹក សុខនីម​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា វិធីមួយទៀតសម្រាប់អ្នកមានចំណូលតិច គឺការវិនិយោគជាក្រុម។​ ប៉ុន្តែ​វិធីនេះ សំខាន់បំផុត គឺអាស្រ័យ​​លើ​បុគ្គល​ដែរ​ ពោលគឺ​ថា​តើ​បុគ្គល​នោះ​អា​ចធ្វើ​ការ​ជាក្រុម​ ឬ​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​ដែរ​ឬ​ទេ?​
ខ្ចីធនាគារមកវិនិយោគ
លោកបានបន្ថែម​ វិធីចុងក្រោយសម្រាប់អ្នកមានចំណូលតិច គឺត្រូវចេះខ្ចីធនាគារ។ វិធីនេះ មិនត្រឹមតែ ជួយឱ្យអ្នកចេះវិនិយោគលើអចលនទ្រព្យទេ តែវាជាការសន្សំក្រឌីតជាមួយនឹងធនាគារ ដើម្បីខ្ចីលុយធំបាននាពេលអនាគត។
លោកបន្តថា៖ «ពេល​វិនិយោគ គឺយើងត្រូវ​ចេះ​ខ្ចីខ្លះ​ ​សងធនាគារខ្លះ​ ជាមួយ​នឹង​​ការប្រាក់​តាមហ្នឹង​​។ ជាទូទៅ ប្រាក់ខែ ៣០០ (ដុល្លារ) ទៅ ៥០០ (ដុល្លារ) អាច​ទទួល​​​បានកម្ចី​ពី​ធនាគារ​​បានពីចន្លោះ ២ ទៅ ៣ ម៉ឺនអីដែរ»។
លោក បានណែនាំថា ប្រើប្រាស់កម្ចីធនាគារ​មកវិនិយោគគឺ​ជា​ឱកាស​ល្អ។ ​​ប្រសិន​បើអ្នកគិតថា ចាំមានលុយសិន ចាំវិនិយោគ គឺចាំរហូតហើយ។
សរុបមក ប្រសិនបើ​មាន​ប្រាក់​ខែ ៥០០ (ដុល្លារ​) សួរថា អាច​​វិនិយោគលើ​អចលនទ្រព្យ​បានទេ ចម្លើយ​គឺ​បាន អាស្រ័យ​លើ​ការ​ចេះរៀបចំផែនការ គោលដៅ និងចរន្តសាច់ប្រាក់ផ្ទាល់ខ្លួន ការចេះ​ស្វែង​រក​ប្រភព​ហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាការចេះ​ជ្រើសយក​ប្រភេទអចលនទ្រព្យ​មួយ​ណា ដែល​សាកសម​នឹងចរន្ត​សាច់​ប្រាក់​របស់អ្នក​។