តំណាងក្រុមហ៊ុនកូរ៉េចំនួន៨៣០ក្រុមហ៊ុនមកកម្ពុជាស្វែងរកកិច្ចសហការលើវិស័យសំណង់
តំណាងក្រុមហ៊ុនសាងសង់អន្តរជាតិប្រមាណជាង ៨០០ ក្រុមហ៊ុនមកពីប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងបានមកបំពេញទស្សកិច្ចនៅកម្ពុជាដើម្បីស្វែងរកឱកាសបង្កើតកិច្ចសហការលើវិស័យសំណង់រវាងក្រុមហ៊ុននៃប្រទេសទាំងពីរ។
កាលពីថ្ងៃទី ០៣ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០១៩ តំណាងរបស់សមាគមអ្នកម៉ៅការសាងសង់អន្តរជាតិនៃប្រទេសកូរ៉េ ឬ ហៅកាត់ថា ICAK បានជួបជាមួយតំណាងរបស់សមាគមអ្នកសាងសង់កម្ពុជានៅឯវិមាណកាណាឌីយ៉ា ដើម្បីពិភាក្សាលើកិច្ចសហការវវាងសមាគមទាំងពីរ។
លោក Kang Se Ki អនុប្រធានគ្រប់គ្រងទូទៅរបស់ ICAK ដែលជាសមាគមតំណាងឲ្យក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិរបស់កូរ៉េចំនួន ៨៣០ ក្រុមហ៊ុនរួមមានក្រុមហ៊ុនសំណង់ធំៗដូច Samsung និង Hyundai ជាដើម បានឲ្យដឹងថា ក្រោយពីប្រធានាធិបតិកូរ៉េខាងត្បូងបានមកបំពេញទស្សកិច្ចនៅកម្ពុជាក្នុងខែមេសាកន្លងមក គឺបានធ្វើឲ្យក្រុមហ៊ុនសំណង់របស់កូរ៉េទាំងអស់កាន់តែចាប់អារម្មណ៍ខ្លាំងលើវិស័យសាងសង់ និងស្ថាបត្យកម្ម នៅកម្ពុជា។
លោកក៏បានឲ្យទៀតដឹងថា បច្ចុប្បន្ន សមាជិករបស់ ICAK បានចេញទៅវិនិយោគនៅប្រទេសចំនួន១៥៣ ប្រទេស ហើយមានទំហំទុនវិនិយោគប្រមាណជា ៨ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។ ហើយក្នុងនោះដែរ យោងតាមរបាយការណ៍ ENR របស់សហរដ្ឋអាមេរិក វិស័យសាងសង់ក្រៅប្រទេសរបស់កូរ៉េគឺជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ៦នៅទូទាំងពិភពលោក។
ក្នុងនោះដែរ ជំនួបរវាងតំណាងនៃសមាគមទាំងពីរខាងលើនេះ គឺដើម្បីពិភាក្សាស្វែងយល់អំពីគ្នាទៅវិញទៅមក ដើម្បីឈានទៅដល់ការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានាពេលខាងមុខ។ តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ សមាគមទាំងពីរនឹងដើរតួជាស្ពានសម្រាប់តភ្ជាប់ក្រុមហ៊ុនសំណង់នៃប្រទេសទាំងពីរ។
គួររម្លឹកថា សមាគមអ្នកសាងសង់កម្ពុជា គឺជាបណ្តុំក្រុមហ៊ុនប្រកបអាជីវកម្មផ្នែកវិស័យសំណង់និងអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា ហើយបច្ចុប្បន្នសមាគមនេះមានសមាជិកប្រមាណជា ១៦៨ ក្រុមហ៊ុន។