កូរ៉េឈ្នះបានគម្រោងព្រលានយន្តហោះតម្លៃ ១១ពាន់លានដុលារ នៅហ្វីលីពីន
ក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ Sumsung Group និងអឺរ៉ុប បានឈ្នះការដេញថ្លៃគម្រោងសាងសង់ព្រលានយន្តហោះតម្លៃ ១១ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក នៅប្រទេសហ្វីលីពី ដែលកន្លងមកចិនធ្លាប់ដេញថ្លៃបាន ត្រឹមតម្លៃ ១០ពាន់លានដុល្លារប៉ុណ្ណោះ ។
នេះយោងតាមការចុះផ្សាយរបស់សារព័ត៌មាន Nikkei នៅថ្ងៃទី១៥ កញ្ញា ២០២២។
អាកាសយានដ្ឋានដ៏ធំមួយនេះមានឈ្មោះថា Sangley Point ស្ថិតភាគខាងត្បូងនៃទីក្រុងម៉ានីល ខេត្ត Cavite ក្នុងប្រទេសហ្វីលីពីន
ដែលនឹងត្រូវសាងសង់ឡើងដោយក្រុមហ៊ុន SPIA Development Consortium ជាបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ក្រុមហ៊ុន Samsung Group របស់កូរ៉េខាងត្បូង។
គេរំពឹងថា អនាគតព្រលាន Sangley នឹងក្លាយជាគូរប្រជែងជាមួយនឹងអាកាសយានដ្ឋាន San Miguel ដែលមានតម្លៃ 12.97 ពាន់លានដុល្លារ ដែលកំពុងដំណើរការនៅទីក្រុង Bulacan ភាគពាយព្យនៃទីក្រុងម៉ានីល ព្រោះក្រោយបញ្ជប់ការសាសង់ វានឹងមានសមត្ថភាពផ្ទុកអ្នកដំណើរបានរហូតដល់ 130 លាននាក់ក្នុងមួយឆ្នាំ។
គួរម្លឹកដែរថា កន្លងមកក្រុមហ៊ុនចិន China Communications Construction ដែល ជាដៃគូជាមួយ MarcoAsia ធ្លាប់បានឈ្នះកិច្ចព្រមព្រៀងនេះក្នុងតម្លៃ $10 ពាន់លានដុល្លារ ប៉ុន្តែក្រោយមកបានបាត់បង់ទៅវិញក្នុងខែមករា ឆ្នាំ 2021 ដោយសារតែការបរាជ័យលើតម្រូវការឯកសារ។