គម្រោងសាងសង់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសដែលផ្គត់ផ្គង់ដោយថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ នៅក្នុ
តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសដែលផ្គត់ផ្គង់ដោយថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យមួយ កំពុងតែគ្រោងសាងសង់ក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង តាមរយៈការសហការវិនិយោគរួមគ្នារវាងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ។
គម្រោងសាងសង់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនេះមានផ្ទៃដី ១០០ហិចតា នឹងស្ថិតនៅ ចម្ងាយ ៧០គ.ម ពីទីក្រុងភ្នំពេញ ដែលក្នុងនោះរួមមាននូវការសាងសង់សួនឧស្សាហកម្ម ជាមួយនឹងស្ថានីយអគ្គិសនីដំណើរការដោយថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ១០០មេកាវ៉ាត់ ដើម្បី ផ្គត់ផ្គង់នូវថាមពលដែលមានតម្លៃថោក និងមានស្ថិរភាពដល់រោងចក្រដែលបានជួលទីតាំង។
ការសហការរួមគ្នារវាងក្រុមហ៊ុន Asia Sunrise Teuk Hak នៃប្រទេសកម្ពុជា ជាមួយនិងក្រុមហ៊ុន Power Engineering នៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ នឹងវិនិយោគនូវទឹកប្រាក់ចំនួន ២០០លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ទៅលើគម្រោងនេះ ហើយដែលបានដាក់ជូនដល់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍជាតិកម្ពុជាដើម្បីអនុម័តយល់ព្រម។
អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន Asia Sunrise លោក ជា ម៉ុង បានប្រាប់សារព័ត៌មានភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍ថា ក្នុងករណីដែលថាមពលផលិតលើសពីតម្រូវការ អគ្គិសនីនេះនឹងផ្តល់ឲ្យកសិករតំបន់នោះប្រើប្រាស់ដោយឥតគិតថ្លៃ៕