កូរ៉េខាងត្បូង បើកការដ្ឋានសាងសង់ទីក្រុងឆ្លាតវៃនៅប៊ូសានជាមួយមេដឹកនាំអាស៊ាន
កូរ៉េ​ខាងត្បូង​បាន​និយាយ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​អាទិត្យ​ថា​ខ្លួន​នឹង​កសាង “ទីក្រុង​ឆ្លាតវៃ” ដំបូង​បង្អស់​របស់​ខ្លួន​នៅ​ក្នុង​ទីក្រុង​កំពង់ផែ​ប៊ូសាន​ក្នុង​ឆ្នាំ ២០២៤ ដែល​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និង ការ​​ប្រមូល​​ទិន្នន័យ​ធំៗ​នឹង​ត្រូវ​បាន​​គ្រប់គ្រង​ដោយ​ឧបករណ៍​ចាប់​សញ្ញា​​តាម​រយៈ​អ៊ីនធឺណិត ឬ internet of things sensors។ នេះ​បើ​តាម​ទីភ្នាក់ងារ​ព័ត៌មាន យ៉ុនហាប់ ចុះ​ផ្សាយ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៤ វិច្ឆិកា។
ប្រធានាធិបតី​មូន ជេអ៊ីន​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​ពិធី​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ទីក្រុង​ឆ្លាតវៃ​នៅ​​ប៊ូសាន ឬ (Busan Eco Delta Smart City) រួម​ជាមួយ​មេ​ដឹកនាំ​អាស៊ាន​ដទៃ​ទៀត​ក្នុង​អំឡុង​​កិច្ច​ប្រជុំ​កំពូល​រំលឹក​ខួប​អនុស្សាវរីយ៍​អាស៊ាន – សាធារណរដ្ឋ​កូរ៉េ​នៅ​ទីក្រុង​ប៊ូសាន។
លោក​ប្រធានាធិបតី​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា “គោលបំណង​នៃ​ការបង្កើត​ទីក្រុងថ្មី​បែប​នេះ​នៅ​ពេល​អនាគត គឺ​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ទីក្រុង​ និង ប្រើ​វា​ជា​ឧបករណ៍​ ប្រកប​ដោយ​ភាព​ច្នៃ​បង្កើត​ ដោយ​ផ្អែក​លើ​មូលដ្ឋាន​នៃបច្ចេកវិទ្យាបដិវត្តឧស្សាហកម្ម ៤.០” ។
ប្រភព​ខាង​លើ​បន្ត​ថា កូរ៉េ​ខាង​ត្បូងបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយប្រទេស ឥណ្ឌូនេស៊ី ម៉ាឡេស៊ី សិង្ហបុរី និង ថៃ ហើយ​កំពុង​ពិភាក្សាជាមួយប្រទេស ព្រុយណេ និង កម្ពុជាសម្រាប់គម្រោង “ទីក្រុង​ឆ្លាត​វៃ” នេះ។ អាន​បន្ថែម
គួរ​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថានៅក្នុងអំឡុង​នៃ​កិច្ច​ប្រជុំពី​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ដល់ ២៦ វិច្ឆិកា កម្ពុជា និង សាធារណរដ្ឋ​កូរ៉េ​បាន​ បាន​ចុះ​ហត្ថ​លេខាលើឯក​សារសារសំខាន់ៗចំនួន៥ រួមមាន៖ (១) កិច្ចព្រមព្រៀង​ស្តី​ពី​ការលុបបំបាត់ការយកពន្ធមួយ​ចំនួន (២) សន្ធិសញ្ញា ស្តីពី ការជួយគ្នាទៅវិញនៅ​ក្នុង​វិស័យ​ច្បាប់ (៣) អនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា (MoU) ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងវិស័យកសិកម្ម (៤) អនុស្សរណៈយោគយល់គ្នាស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និ​ង ​ព័ត៌​មាន (៥) កិច្ច​​ព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ។ នេះ​បើ​តាម​ បើតាមទីភ្នាក់ងារព័ត៌មានកម្ពុជា AKP៕