នៅក្នុងការផ្លាស់ប្តូរមួយដើម្បីបង្កើនទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគី កម្ពុជា និងឥណ្ឌាបានបង្ហាញពីការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៃទំហំពាណិជ្ជកម្មរបស់កម្ពុជា-ឥណ្ឌា ដែលឥឡូវនេះមានលើសពី ៣៤០ លានដុល្លារ។ ការប្រកាសនេះធ្វើឡើងក្នុងជំនួបពិភាក្សាដាច់ដោយឡែករវាងសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រមុខរដ្ឋស្តីទីនៃកម្ពុជា និងឯកឧត្តម. Bawitlung Vanlalvawna ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឥណ្ឌាប្រចាំកម្ពុជា ក៏ដូចជាឯកឧត្តម H.E. Anatoly Borovik ឯកអគ្គរដ្ឋទូតរុស្ស៊ីប្រចាំកម្ពុជា។
ក្នុងជំនួបជាមួយឯកអគ្គរដ្ឋទូតឥណ្ឌា មេដឹកនាំទាំងពីរបានសម្តែងការពេញចិត្តចំពោះទំនាក់ទំនងដ៏យូរអង្វែង និងប្រកបដោយផ្លែផ្ការវាងប្រជាជាតិរបស់ពួកគេ។ ពួកគេបានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការប្រើប្រាស់ទុនលើសក្តានុពលសេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមាំដែលមាន។ នាឱកាសនោះក៏មានការប្ដេជ្ញាចិត្តរួមគ្នាក្នុងការពង្រឹងបន្ថែមទៀតនូវឱកាសពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគ សំដៅធ្វើឱ្យលើសពីតួលេខបច្ចុប្បន្ន និងធ្វើឱ្យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីកាន់តែស៊ីជម្រៅ។
ផ្ទុយស្រឡះ ទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងកម្ពុជា និងរុស្សីនាពេលបច្ចុប្បន្ន នៅមានកម្រិតតិចតួចនៅឡើយ មានត្រឹមតែ ២៩លានដុល្លារ ប៉ុណ្ណោះ។ កិច្ចពិភាក្សាដែលបានធ្វើឡើងជាមួយឯកអគ្គរដ្ឋទូតរុស្ស៊ីបានផ្តោតទៅលើយុទ្ធសាស្ត្រជំរុញតួលេខនេះ ដោយទទួលស្គាល់ថាវាមិនឆ្លុះបញ្ចាំងពីទំនាក់ទំនងនយោបាយពិតប្រាកដ ឬសក្តានុពលសេដ្ឋកិច្ចរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរនោះទេ។ ភាគីទាំងពីរបានបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តដើម្បីធ្វើការឆ្ពោះទៅរកភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយផ្លែផ្កាបន្ថែមទៀតនាពេលអនាគត។
បន្ថែមលើនេះ កិច្ចប្រជុំនេះក៏បានគូសបញ្ជាក់ពីការកើនឡើងនៃវិស័យទេសចរណ៍ ដោយភ្ញៀវទេសចរឥណ្ឌាមកកាន់កម្ពុជាមានជាង ៧ម៉ឺននាក់ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤។ សម្តេចតេជោ បានបង្ហាញក្តីសង្ឃឹមសម្រាប់ការកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់នៃចំនួននេះ ដែលរំពឹងថានឹងជួយជំរុញផលប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចបន្ថែមទៀតសម្រាប់វិស័យទេសចរណ៍។
នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាបន្តពង្រឹងទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិរបស់ខ្លួន ការផ្តោតសំខាន់នៅតែលើការជំរុញទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្ម ការបង្កើនការវិនិយោគទៅវិញទៅមក និងការស្វាគមន៍ការកើនឡើងនៃចំនួនភ្ញៀវមកពីប្រទេសឥណ្ឌា និងរុស្ស៊ី។ ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ប្រទេសទាំងពីរក្នុងការពង្រឹងទំនាក់ទំនងទាំងនេះបង្ហាញពីអនាគតដែលពោរពេញទៅដោយសក្តានុពល និងការរីកចម្រើន។