ថៃគ្រោងកែប្រែច្បាប់ឱ្យបរទេសអាចកាន់កាប់ដី និងផ្ទះបាន ដើម្បីជំរុញទីផ្សារអចលនទ្រព្យ
រដ្ឋាភិបាលថៃកំពុងពិចារណាផ្លាស់ប្តូរច្បាប់អន្តោប្រវេសន៍របស់ខ្លួន ដើម្បីផ្តល់សិទ្ធិឱ្យជនបរទេសគោលដៅមានសិទ្ធិទិញកាន់កាប់ដី និងផ្ទះបាន ព្រមជាមួយនឹងទិដ្ឋការរស់នៅរយៈពេលវែងដល់ទៅ ១០ឆ្នាំ ក្នុងគោលបំណងដើម្បីជំរុញសេដ្ឋកិច្ច និងទីផ្សារអចលនទ្រព្យដែលនៅទ្រឹង។ នេះបើយោងតាមសារព័ត៌មានបាងកកប៉ុស្តិ៍កាលពីថ្មីៗនេះ។
គោលនយោបាយអន្តោប្រវេសន៍ថ្មី គឺផ្ដោតលើបរទេសក្រុមអាទិភាពចំនួន ៤ រួមមាន អ្នកចូលនិវត្តន៍ដែលមានទ្រព្យសម្បត្ដិខ្ពស់ អ្នកមានទ្រព្យសម្បត្ដិខ្ពស់ទូទៅ អ្នកជំនាញធ្វើការនៅប្រទេសថៃដែលមានទ្រព្យសម្បត្ដិស្តុកស្តម្ភ និងអ្នកជំនាញខ្ពស់ទូទៅដែលធ្វើការនៅប្រទេសថៃ។
ក្រុមទាំង ៤ នឹងត្រូវមានលក្ខខណ្ឌផ្សេងៗគ្នាក្នុងការស្នើសុំ។ ជាក់ស្ដែងដូចជា អ្នកចូលនិវត្តន៍បរទេស ត្រូវមានអាយុលើសពី ៥០ ឆ្នាំ បានវិនិយោគយ៉ាងហោចណាស់ ២៥០ពាន់ដុល្លារអាមេរិក លើអចលនទ្រព្យ ឬមូលបត្របំណុលរដ្ឋាភិបាល។
អ្នកចូលនិវត្តន៍បរទេសទាំងនេះ ក៏នឹងអនុញ្ញាតឱ្យធ្វើការ ២០ម៉ោង ក្នុងមួយសប្តាហ៍ ដោយមិនចាំបាច់មានលិខិតអនុញ្ញាតធ្វើការងារទេ ប៉ុន្តែនឹងត្រូវជាប់លើប្រាក់ចំណូល ១៧%។
បើត្រូវបានអនុម័តមែន វានឹងក្លាយជាការផ្លាស់ប្តូរដ៏ធំមួយ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យជនបរទេសទាំង ៤ ក្រុម ដែលមិនត្រឹមតែអាចទិញខុនដូបានទេ តែថែមទាំងទិញដី និងផ្ទះបានដូចជនជាតិថៃដូច្នោះដែរ។
ជុំវិញរឿងនេះ ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍអចលនទ្រព្យថៃជាច្រើន បានសំដែងសុទិដ្ឋិនិយមថាការផ្ដាស់ប្ដូរនេះនឹងជួយជំរុញទីផ្សារអចលនទ្រព្យបានមួយកម្រិតធំ។