ផ្លូវដែក កម្ពុជា-ថៃ គ្រោងនឹងបញ្ចប់ការសាងសង់
ជាមួយផែនការរបស់នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា និងនាយករដ្ឋមន្រ្តីថៃ នឹងដាក់ចេញនូវការជិះរថភ្លើងជាមួយគ្នា ឆ្លងកាត់់ព្រំដែនជាប្រវត្តិសាស្រ្ត ក្នុងខែ សីហា ឆ្នាំ២០១៧ ខាងមុខនេះ ខណៈដែលបច្ចុប្បន្នក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូន កំពុងជម្រុញក្រុមអជ្ញាធរខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដើម្បីបញ្ចប់ការងារសាងសង់ផ្លូវ រថភ្លើងឆ្ពោះទៅកាន់ព្រំដែនប្រទេសថៃ។
កំណាត់ផ្លូវដែកនេះមានប្រវែង ៤៨ គីឡូម៉ែត្រ ដោយតភ្ជាប់ចេញពីស្រុក សិរីសោភ័ណ្ឌ ឆ្ពោះទៅកាន់ក្រុងប៉ោយប៉ែត នៅមិនទាន់បញ្ចប់ការស្ថាបនានៅឡើយ ដោយសារតែផ្អាកដើម្បី ចរចាជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ ៥០គ្រួសារ ដែលបន្តរស់នៅតាមបណ្តាយកំណាត់ផ្លូវដែកនេះ។
នៅពេលបញ្ចប់ការសាងសង់ រថភ្លើងនឹងរត់ចេញពីភ្នំពេញដែលមានប្រវែង ៤០០ គីឡូម៉ែត្រ ឆ្ពោះទៅកាន់ទីក្រុងបាងកក ហើយក៏អាចភ្ជាប់ទៅកាន់ប្រទេសសិង្ហបុរី។ ទោះយ៉ាងណា ពុំទាន់មានការប្រកាសពីថ្ងៃបញ្ចប់នៃការសាងសង់នៅឡើយនោះទេ៕