កម្ពុជាត្រៀមខ្លួនជាស្រេច ធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះដំបូងគេបង្អស់សម្រាប់ តំបន់សេដ្ឋកិច្ច ឬវិនិយោគបៃតង
ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ បានស្វាគមន៍ការបង្កើតតំបន់សេដ្ឋកិច្ច ឬវិនិយោគបៃតង សម្រាប់តំបន់អាស៊ាន ហើយកម្ពុជា ស្នើធ្វើជាម្ចាស់នៃតំបន់សេដ្ឋកិច្ច ឬវិនិយោគបៃតងនេះ។​
នេះជាការលើកឡើងរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា ក្នុងពិធីបើកវេទិកាភាពជាដៃគូអ្នកដឹកនាំ និងភាពជាដៃគូអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២ នៅថ្ងៃទី១២ ខែកញ្ញានេះ។​
ថ្លែងក្នុងវេទិកា សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន មានប្រសាសន៍ថា ការបង្កើតតំបន់សេដ្ឋកិច្ច ឬវិនិយោគបៃតងនេះ គឺស្ថិតក្នុងក្របខ័ណ្ឌកិច្ចព្រមព្រៀងបៃតងអាស៊ាន ដែលអនុញ្ញាតឱ្យតំបន់អាស៊ានធ្វើអន្តរកាលបណ្តើរៗ ទៅជាសហគមន៍ដែលមានចីរភាព ប្រសិទ្ធភាពប្រើប្រាស់ធនធាន និងភាពធន់។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ថ្លែងថា៖ “ជាមួយនឹងការដាក់ឱ្យចូលជាធរមាន​ ច្បាប់វិនិយោគថ្មីនាពេលថ្មីៗនេះ កម្ពុជា បានត្រៀមខ្លួនជាស្រេចក្នុងការធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះសម្រាប់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចបៃតងដំបូងគេបង្អស់”។​
ទន្ទឹមនឹងនេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានប្រកាសគាំទ្រការបង្កើត    នូវមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា (Cambodia Economic Development Fund) ដែលនឹងចូលរួមចំណែកក្នុងបរិវត្តន៍ឌីជីថល និងការអភិវឌ្ឍបញ្ញាសប្បនិម្មិត (AI) និងបំពាក់នូវជំនាញ និងឧបករណ៍ចាំបាច់ដល់កម្លាំងពលកម្មក្នុងសម័យបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី១៤។
វេទិកានេះ ប្រារព្ធធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ «ភាពជាដៃគូស្អិតរមួត និងការឆ្លើយតបរហ័សរបស់អាស៊ាន» ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីឥស្សរជន ថ្នាក់ដឹកនាំស្ថាប័នអ្នករៀបចំខាងលើ ស្ថាប័នធុរកិច្ច ក្រុមហ៊ុន វិនិយោគិន ធនាគារ វិទ្យាស្ថានសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងតំណាងអង្គទូតនានា។