ដោយលោក នីកូឡាស់ ខ្យូមីន នាយកប្រតិបត្តិ
ការផ្សព្វផ្សាយនេះ គឺជាការដកស្រង់ចេញពីសុន្ទរកថាគន្លឹះថ្លែងដោយលោក Nicholas Cumins នាយកប្រតិបត្តិ Bentley Systems ក្នុងឱកាសបើកសន្និសីទ 2024 Year in Infrastructure។
ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសព្វថ្ងៃកំពុងប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក។ នៅជុំវិញពិភពលោក តម្រូវការ​សម្រាប់​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានភាពធន់ និងប្រសើរជាងមុន កាន់តែមាន​តម្រូវការ​កើនឡើង – ថាតើដើម្បី​សម្រេច​បាន​នូវ​គោលដៅ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាពទាំងនេះ យើងត្រូវការ​ពង្រីក​បណ្តាញ​ថាមពល ធ្វើ​ទំនើប​កម្ម​បណ្តាញ​ដឹកជញ្ជូន ឬជួសជុលហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានស្រាប់ឡើងវិញ។ ទាំងនេះ​គឺ​ជា​កិច្ចការ​ដ៏មហិមា​ដែល​​ទាមទារ​ការវិនិយោគ​រាប់​ពាន់​​លាន​ដុល្លារ និងការខិតខំប្រឹងប្រែងជាច្រើនទសវត្សរ៍តទៅមុខទៀត។
លោក Nicholas Cumins នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Bentley បានថ្លែងសុន្ទរកថាស្វាគមន៍នៅឯសន្និសីទ Year in Infrastructure 2024 “អនាគតនៃវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគឺបើកចំហ”។
ទោះបីជាមានតម្រូវការបន្ទាន់ក៏ដោយ ក៏ពេលនេះយើងមិនមានវិស្វករគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីបំពេញតម្រូវការ​ទាំង​នេះ​ដែរ។ បន្ទុកការងារកំពុងតែកើនឡើង ហើយគម្រោងក៏បន្តកើនឡើងថ្មីៗដែរ។ កង្វះវិស្វករជំនាញ និង​អ្នកជំនាញ​បច្ចេកទេស​​កំពុង​​ពង្រីក​គម្លាតរវាងអ្វីដែលត្រូវការ និងអ្វីដែលអាចផ្តល់ឱ្យជាក់ស្តែង។
ខណៈពេលដែលយើងខ្វះខាតកម្លាំងវិស្វករ តែយើងមិនមានការខ្វះខាតទិន្នន័យទេ នេះជាភាពខុសគ្នាធំបំផុតនៃ​ឧស្សាហកម្មរបស់យើង។ យើង​មាន​ទិន្នន័យ​ច្រើន​ណាស់ ប៉ុន្តែ​បើ​ធៀប​នឹង​ការ​យល់​ដឹង​នៅមានកម្រិត។ ទ្រព្យសម្បត្តិហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាច្រើន​ត្រូវបាន​ប្រមូល​ទិន្នន័យក្នុងទំហំជីហ្គាបៃជារៀងរាល់ថ្ងៃ – មិនថាពីឧបករណ៍​ចាប់​សញ្ញា​នៅ​​លើ​​ស្ពាន បណ្តាញឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ ឬប្រព័ន្ធផ្សេងទៀតនោះទេ។ ប៉ុន្តែ​មាន​តែមួយ​ចំនួន​តូច​ប៉ុណ្ណោះ​នៃ​ទិន្នន័យ​​ត្រូវបាន​យកមកវិភាគ។ អ្នកខ្លះនិយាយថា 10% នៃទិន្នន័យដែលប្រមូលបានត្រូវបានប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ការវិភាគ ហើយអ្នកផ្សេង​ទៀត​និយាយ​ថា ទិន្នន័យនេះមិនច្រើននោះទេ។
នៅពេលដែលយើងឈានឆ្ពោះទៅរកប្រតិបត្តិការទ្រព្យសម្បតិ្តនៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកាន់តែទំនើប និង​ការយល់ដឹង​ដែល​ជំរុញ​ដោយ AI នោះរឿងមួយដែលយើងនឹកស្មានមិនដល់បានក្លាយទៅជាច្បាស់លាស់៖ ដើម្បី​ទាញយក​សក្តានុពល​​ពេញលេញ​នៃការច្នៃប្រឌិត​ទាំង​នេះ យើងត្រូវភ្ជាប់ពួកវាទៅនឹងប្រព័ន្ធអេកូ​ទិន្នន័យ​ដ៏​ទូលំទូលាយ​មួយ។
ទិន្នន័យបើកចំហ គឺមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់វដ្តជីវិតដ៏យូរវែងនៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ ផ្លូវថ្នល់ ស្ពាន ឬទំនប់វារីអគ្គិសនីមួយអាច​ដំណើរការ​បានរយៈពេល 50 ឆ្នាំ ឬច្រើនជាងនេះ ដោយសារការថែទាំ ជួសជុល កែលម្អ និងការសាងសង់បន្ថែម។ ក្នុងអំឡុងពេលនេះ កម្មវិធី និង​វេទិកា​ដែល​ប្រើ​ដើម្បី​គ្រប់គ្រង​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ទាំងនេះ​នឹងវិវឌ្ឍន៍។ ដោយធានា​ថាប្រព័ន្ធ​របស់​យើង​នៅតែ​បើក​ចំហទិន្នន័យ យើងអនុញ្ញាត​ឱ្យ​អង្គភាព​ផ្សេង​ទទួល​យកបច្ចេកវិទ្យា និងការច្នៃប្រឌិតថ្មីៗពីយើង ខណៈពេល​ដែល​គេនៅ​តែអាចចូលប្រើ និង​បង្កើត​ទិន្នន័យ​ប្រវត្តិសាស្ត្របាន។
ប៉ុន្តែការបើកចំហទិន្នន័យមិនមែនគ្រាន់តែជាការតភ្ជាប់នឹងកម្មវិធីផ្សេងៗនោះទេ – វាជាការរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធ និង​ការរៀបចំទិន្នន័យ ដូច្នេះវាអាចត្រូវបានសួរ វិភាគ និងប្រើឡើងវិញនៅលើវេទិកាជាច្រើន។ នេះគឺជា​កន្លែង​ដែល​គ្រោង​ការណ៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមូលដ្ឋានរបស់ Bentley Systems មានវត្តមាន។ ក្នុងរយៈពេល 10 ឆ្នាំ​កន្លង​មក​នេះ យើងបានបង្កើតគ្រោងការណ៍ប្រភពបើកចំហដ៏រឹងមាំ ជាពិសេសសម្រាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។ វា​ជា​ក្រប​ខណ្ឌ​ដែល​មាន​ភាព​ចាស់​ទុំ និង​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​ឱ្យ​ឃើញ​ដែល​ហួស​ពី​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ទិន្នន័យ​មូលដ្ឋាន។ គ្រោងការណ៍​របស់​យើងធានាបាននូវទិន្នន័យមិនត្រឹមតែអាចចូលប្រើបានប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏អាចយល់អត្ថន័យបានផងដែរ។ មិន​ថា​ទាក់ទងនឹងសម្ភារៈ រចនាសម្ព័ន្ធ ឬទិន្នន័យផ្ទៃខាងលើនោះទេ គ្រោងការណ៍នេះ​បានរៀបចំ​ព័ត៌មាន​តាម​របៀប​ដែលអាចឱ្យវិស្វករ អ្នកសាងសង់ និងអង្គការប្រើប្រាស់ឡើងវិញ និងប្រើប្រាស់បានពេញលេញ​នូវ​តម្លៃ​នៃទិន្នន័យ​របស់​ពួកគេ។
ដោយធានាថាទិន្នន័យស្របទៅនឹងគ្រោងការណ៍ទូទៅមួយ យើងកំពុងអនុញ្ញាត​ឱ្យ​ក្រុម​វិស្វកម្ម​ហេដ្ឋា​រចនា​សម្ព័ន្ធ​​ធ្វើការរួមគ្នាកាន់តែប្រសើរឡើង ដើម្បីធ្វើការសម្រេចចិត្តជាមួយមានព័ត៌មានប្រសើរជាងមុន។ ការបើកចំហ​នឹងជំរុញហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទៅមុខយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
ឧទាហរណ៍ដ៏ល្អឥតខ្ចោះមួយនៃរបៀបដែលយើងកំពុងពង្រីកព្រំដែននៃភាពបើកចំហ​ គឺភាពជាដៃគូរបស់យើង​ជាមួយ Google ជាដៃគូផ្អែកលើចក្ខុវិស័យរួមគ្នានៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធប្រកបដោយនិរន្តរភាព។ តាមរយៈការរួម​បញ្ចូល​ទិន្នន័យភូមិសាស្ត្ររបស់ Google ទៅក្នុងកម្មវិធី និងវេទិការបស់ Bentley វាបានបង្កើន​សមត្ថភាព​របស់​យើង​ដល់កម្រិតថ្មីមួយទៀត។ ទំហំដ៏ធំនៃទិន្នន័យភូមិសាស្ត្ររបស់ Google គឺមិនអាចប្រៀបផ្ទឹមបាន។ នៅ​ពេល​ដែល​ទិន្នន័យនេះត្រូវបានបញ្ចូលគ្នាជាមួយនឹងជំនាញវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ Bentley លទ្ធផល​គឺប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ដែលទិន្នន័យអាចដំណើរបានយ៉ាងរលូន ដោយផ្តល់ឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់នូវការយល់ដឹងអំពីភូមិសាស្ត្រដ៏​ទូលំទូលាយ​បំផុត និងអាចដំណើរការបាន។
សាកល្បងពិចារណាលើគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងដ៏ធំមួយ ដែលប្រព័ន្ធហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាច្រើន ដូចជាផ្លូវថ្នល់ ស្ពាន បណ្តាញថាមពល និងបណ្តាញទឹក ត្រូវតែមានការសម្របសម្រួលពីភាគីពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗ។ តាមរយៈ​ការរួម​បញ្ចូល​ទិន្នន័យភូមិសាស្ត្រ 3D ដ៏ធំរបស់ Google ជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យា Cesium របស់ Bentley និងវេទិកា iTwin អ្នកពាក់ព័ន្ធអាចស្រមៃមើលទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ពួកគេ (ទាំងដែលមានស្រាប់ និងការគ្រោងទុក) នៅក្នុង​បរិបទ​ពិភពពិតដែលបង្ហាញក្នុងកម្មវិធីសូហ្វវែរ។ សមាហរណកម្មនេះអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមការងារធ្វើការសម្រេចចិត្ត​ជាមួយ ព័ត៌មានប្រសើរជាងមុនអំពីអ្វីៗគ្រប់យ៉ាងចាប់ចេញពី ការរចនា រហូតដល់ប្រតិបត្តិការ និង ពីការកែលម្អលទ្ធផល​គម្រោង ដល់ការកាត់បន្ថយហានិភ័យ។
ភាពជាដៃគូរបស់យើងជាមួយ Google ឆ្លុះបញ្ចាំងពីការពិតនៅក្នុងឧស្សាហកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ៖ ជាការពិត​គឺថា​គ្មាន​អ្នកផ្គត់ផ្គង់​ណា​ម្នាក់​អាចដោះស្រាយភាពស្មុគស្មាញនៃបញ្ហាប្រឈមនាពេលបច្ចុប្បន្ន​នេះ​តែ​ម្នាក់ឯង​បាន​នោះ​ទេ​។ ដោយ​ការ​នាំយក​នូវអ្វី​ដែលល្អបំផុតនៃពិភពលោករបស់ដៃគូទាំងពីរ — ទិន្នន័យ​ភូមិសាស្ត្រ​ដែល​មិន​អាច​ផ្គូផ្គង​បាន​របស់ Google និងកម្មវិធីវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឈានមុខគេក្នុងឧស្សាហកម្មរបស់ Bentley បាន​ញ៉ាំង​ឱ្យ​យើង​កំពុង​បង្កើតប្រព័ន្ធអេកូបើកចំហមួយដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់ចូលទៅប្រើឧបករណ៍ ទិន្នន័យ និង​ការ​យល់ដឹង​​ដែល​ពួកគេត្រូវការ។ នេះជាអ្វីដែលយើងកំពុងបង្ហាញសក្តានុពលនៃទិន្នន័យភូមិសាស្ត្រ 3D សម្រាប់​ហេដ្ឋា​រចនាសម្ព័ន្ធ។
អនាគតនៃវិស្វកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគឺបើកចំហ។ វាមានភាពបត់បែន សហការគ្នា និងបង្កើតឡើងនៅលើមូលដ្ឋាន​នៃ​ទិន្នន័យដែលអាចចែករំលែកដោយសុវត្ថិភាព។ ហើយនៅ Bentley យើងកំពុងឈានមុខគេ – ធានាថាកម្មវិធី វេទិកា និងដំណោះស្រាយដែលយើងបង្កើតឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការវិវត្តនៃឧស្សាហកម្មរបស់យើង។