រដ្ឋាភិបាលប្រកាសលើកលែងការបង់ពន្ធសម្រាប់អាជីវកម្មទេសចរណ៍ ២ខែបន្តទៀត
រដ្ឋាភិបាលប្រកាស​​បន្តលើកលែងការបង់ពន្ធប្រចាំខែគ្រប់ប្រភេទ ២ខែ បន្តទៀត សម្រាប់អាជីវកម្ម​ក្នុង​វិស័យ​ទេសចរណ៍​​រួមមាន​ សណ្ឋាគារ​ ផ្ទះសំណាក់​ ភោជនីយដ្ឋាន និង​ក្រុមហ៊ុន​ភ្នាក់​ងារ​ទេសចរណ៍​ ​ ដើម្បី​ជា​វិធាន​ការ​ជួយ​ដល់​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ក្នុង​វិបត្តិ​កូវីដ-១៩នេះ។
​ការលើកលែងនេះ សម្រាប់តែអាជីវកម្មទេសចរណ៍ ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ សៀមរាប ព្រះសីហនុ កែប កំពត បាវិត​ និង​ក្រុង​ប៉ោយ​ប៉ែត ដែលត្រូវ​អនុវត្ត ចាប់ពីខែ​ មិថុនា នេះ ទៅរហូត ដល់​ខែ​ កក្កដា​ ឆ្នាំ​២០២០។
រដ្ឋាភិបាលទើបនឹងចាត់វិធានការនេះ តាមរយៈសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ស្តីពី “វិធាន​ការបន្ថែ​ម​ សំដៅជួយ​ដល់​វិស័យ​ឯក​ជន​ និង​កម្ម​ករ​-និយោជិត​ ដែល​ទទួល​រង​ផលប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរពីការ​រីក​រាល​ដាល​នៃ​​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ និង​វិធានការ​ស្ដារ​ និង​ជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រោយ​ពីវិបត្តិនៃ​ជំងឺ​នេះ” កាលពីថ្ងៃទី​២៦ ឧសភា ២០២០ ក្នុងគោលបំណងជួយ​ដល់​វិស័យ​ឯកជននានា ដែល​កំពុង​រង​ការ​ប៉ះពាល់​ក្នុង​វិបត្តិជំងឺ​កូវីដ​-១៩ និង​ធានា​លំនឹង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​សង្គម​ ក្រោយវិបត្តិនៃ​ជំងឺ​នេះ។
នៅ​ក្នុង​សេចក្ដីប្រកាស​ដដែល​នេះ រដ្ឋាភិបាល​ក៏បាន​ចេញ​នូវ​វិធានការសំខាន់ៗផ្សេងៗ​ទៀត​ ដូចជា វិធានការជួយ​រក្សាលំនឹង​អាជីវកម្ម​ និង​ជីវភាព​កម្មករ-និយោជិត​ វិធាន​ការ​ផ្ដល់​ហិរញ្ញ​ប្បទាន​សម្រាប់​អាជីវកម្ម​ វិធាន​ការ​បង្កើន​ហិរញ្ញ​ប្បទាន​បន្ថែម​ ដើម្បីស្ដារ​ និង​ជំរុញ​កំណើន​ក្រោយ​វិបត្តិកូវីដ-១៩ ​វិធានការ​ជំនួយ​សង្គម​ និង​ការ​ដាក់​ឲ្យ​អនុវត្ត​ថ្នាល​ចុះ​បញ្ជី​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិច​​ត្រូនិកជាដើម ផង​ដែរ។
គួរ​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា​ កាល​ពីថ្ងៃទី ២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២០ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន បាន​ប្រកាស​លើកលែង ការបង់ពន្ធប្រចាំខែគ្រប់ប្រភេទរបស់ម្ចាស់សណ្ឋាគារ និងផ្ទះសំណាក់នៅខេត្តសៀមរាប រយៈពេល ៤ ខែ ចាប់ពីខែ កុម្ភៈ ដល់ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២០នេះ ដើម្បីជាវិធានការឆ្លើយតបចំពោះការធ្លាក់ចុះនៃវិស័យទេសចរណ៍ ដែលបណ្ដាលមកពីការភ័យខ្លាចចំពោះជំងឺកូវីដ-១៩៕​ (អាន​បន្ថែម​)