ក្នុងការរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានសម្ពោធជាផ្លូវការនូវស្ពានអាកាសមរតកតេជោនៅថ្ងៃទី៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ នេះហើយ។ ពិធីនេះធ្វើឡើងនៅត្រង់ផ្លូវបំបែកដ៏សំខាន់មួយ ដែលតភ្ជាប់ពីមហាវិថីសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន មហាវិថីកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ និងមហាវិថីព្រះមុនីវង្ស ស្ថិតក្នុងខណ្ឌមានជ័យ និងខណ្ឌចំការមន រាជធានីភ្នំពេញ។
ស្ពានអាកាសមរតកតេជោ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងកាត់បន្ថយការកកស្ទះចរាចរណ៍ក្នុងតំបន់ និងលើកកម្ពស់ការតភ្ជាប់ការដឹកជញ្ជូននៅភាគខាងត្បូងរាជធានីភ្នំពេញ។ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដ៏សំខាន់នេះ មិនត្រឹមតែបម្រើជាផ្លូវតភ្ជាប់ផ្ទាល់ទៅកាន់ស្ពានអាកាសសម្តេចធិបតីប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជួយដល់ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិនាពេលខាងមុខ និងគម្រោង “ព្រែកជីកហ្វូណន-តេជោ” ផងដែរ។
ក្នុងពិធីសម្ពោធនោះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់របស់ស្ពាននេះ ដោយកត់សម្គាល់ថា ស្ពាននេះឈរជាប្រភពនៃមោទនភាពជាតិ ដែលសម្រេចបានដោយជោគជ័យតាមរយៈការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់វិស្វករ និងកម្មករកម្ពុជា។ សម្តេចបានកត់សម្គាល់ទៀតថា៖ «គម្រោងនេះគឺជាសក្ខីភាពមួយចំពោះសមត្ថភាពនិងការលះបង់របស់យើងក្នុងនាមជាប្រជាជាតិមួយ»។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីក៏បានគូសបញ្ជាក់អំពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការពង្រីកបន្ថែមទៀតនូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការកើនឡើងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។ សម្តេចបានប្រកាសពីគម្រោងរុករកការសាងសង់ផ្លូវបន្ថែម និងការអភិវឌ្ឍផ្លូវទឹក ដើម្បីសម្រួលចរាចរណ៍ដែលកំពុងកើនឡើងកាន់តែល្អ។
ស្ពានអាកាសមរតកតេជោ ត្រូវបានបើកការដ្ឋានសាងសង់នៅថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ និងសាងសង់ដោយសាជីវកម្មវិនិយោគក្រៅប្រទេសកម្ពុជា (OCIC) ក្នុងរយៈពេល ៣៦ខែ។ សមិទ្ធិផលនេះគឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយទៀតក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលកំពុងបន្តរបស់កម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន។
នៅពេលដែលប្រទេសជាតិបន្តវិវឌ្ឍ គម្រោងនានាដូចជាស្ពានអាកាសមរតកតេជោឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាចំពោះការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព និងការពង្រឹងបណ្តាញដឹកជញ្ជូនរបស់ខ្លួន។ (អានបន្ថែម)