វិស័យទេសចរណ៍ប្រកបដោយចីរភាពនៅកម្ពុជាបានបានសម្រេចនូវសមិទ្ធផលថ្មី តាមរយៈការបញ្ចប់ជាស្ថាពរនូវគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍លម្ហែបៃតងភ្នំខ្នងផ្សារ។ គម្រោងនេះស្ថិតនៅក្នុងភូមិតាំងបំពង់ ឃុំតាសាល ស្រុកឱរ៉ាល់ ដែលជាគំនិតផ្តួចផ្តើមដ៏មានមហិច្ឆតាក្នុងការរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគាំទ្រ ដើម្បីបង្កើនបទពិសោធន៍ដល់ភ្ញៀវទេសចរ ព្រមទាំងការពារបេតិកភណ្ឌធម្មជាតិដ៏វិសេសវិសាលក្នុងតំបន់។ ក្នុងដំណើរចុះពិនិត្យផ្ទាល់កាលពីថ្ងៃទី ៣១ ខែមករា ឆ្នាំ ២០២៦ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន បានបញ្ជាក់ថា សមិទ្ធផលនៃគម្រោងនេះបានសម្រេចរួចរាល់ ១០០ ភាគរយ ដែលជាសញ្ញាបង្ហាញពីយុគសម័យថ្មីនៃតំបន់លម្ហែបៃតងគ្រប់គ្រងដោយសហគមន៍។
ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលទើបបញ្ចប់ការសាងសង់ រួមមានខ្លោងទ្វារឡើងភ្នំ កន្លែងចតឡាន និងម៉ូតូ សួនច្បារ និងការដាំដើមឈើចម្រុះដើម្បីស្ដារប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីមូលដ្ឋាន។ ភ្ញៀវទេសចរឥឡូវនេះអាចប្រើប្រាស់សេវាកម្មពីផ្សារសហគមន៍ មជ្ឈមណ្ឌលផ្តល់ព័ត៌មាន បន្ទប់សង្គ្រោះបឋម និងបន្ទប់ទឹកស្អាត។ បន្ថែមពីនេះ ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទក៏បានសម្រេចការរៀបចំផ្លូវប្រវែង ៧,២ គីឡូម៉ែត្រ ចាប់ពីវត្តតាំងបំពង់ ដល់ជើងភ្នំ ដែលជួយសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើររបស់ភ្ញៀវទេសចរ និងប្រជាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់យ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព។
លើសពីការកម្សាន្ត គម្រោងនេះគឺជាឧបករណ៍យុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គម។ តាមរយៈការផ្ដល់គំរូទេសចរណ៍ដែលមានរចនាសម្ព័ន្ធច្បាស់លាស់ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះបានផ្តល់ប្រយោជន៍ដល់អ្នកភូមិក្នុងមូលដ្ឋានក្លាយជាសហគ្រិនទេសចរណ៍បៃតង និងជាអ្នកការពារថែរក្សាធនធានធម្មជាតិវិញ។ ការផ្លាស់ប្តូរនេះមិនត្រឹមតែធ្វើឱ្យចំណូលគ្រួសារមានភាពចម្រុះប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបង្កើតឱ្យមានការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងជ្រាលជ្រៅក្នុងចំណោមសហគមន៍ ក្នុងការអភិរក្សជីវចម្រុះ និងសម្រស់ធម្មជាតិនៃជួរភ្នំក្រវាញ។
ការអភិវឌ្ឍតំបន់ភ្នំខ្នងផ្សារ គឺជាសមាសភាគដ៏សំខាន់នៃយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងយុទ្ធសាស្ត្រចក្រារបស់ក្រសួងបរិស្ថាន ដែលផ្តល់អាទិភាពដល់កម្ពុជាស្អាត បៃតង និងចីរភាព។ ជាមួយនឹងទេសភាព ៣៦០ ដឺក្រេដ៏ស្រស់ត្រកាល និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគាំទ្រដ៏ពេញលេញ ភ្នំខ្នងផ្សារបានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចដើម្បីក្លាយជាគោលដៅទេសចរណ៍ឈានមុខគេ ដែលធានាថាការការពារបរិស្ថាន និងវិបុលភាពសេដ្ឋកិច្ចដើរទន្ទឹមគ្នា។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា ការធ្វើដំណើរឡើងភ្នំខ្នងផ្សារដោយថ្មើជើង មានចំងាយផ្លូវជាង៤គម និងចំណាយពេលប្រមាណ៤ម៉ោង ទើបធ្វើដំណើរ ដល់កន្លែងបោះតង់ តំបន់លើខ្នងភ្នំ។គួររំលឹកថា ក្រសួងបរិស្ថាន បានសម្ពោធបើកការដ្ឋានសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័នសំខាន់ៗ និងផ្លូវមួយខ្សែនេះ កាលថ្ងៃទី១៦ ខែឧ​ស​ភា ឆ្នាំ២០២៥៕ (អានបន្ថែម)