អង់គ្លេស និង​អឺរ៉ុប​រួម​​គ្នាសង់​តេឡេស្កុប​ព្រះអាទិត្យ​ដ៏ធំ​បំផុត​មិន​ធ្លាប់​មាន​ នៅអេស្ប៉ាញ
ចក្រភពអង់គ្លេស និង​អឺរ៉ុបបាន​រួម​កម្លាំង​គ្នាសាងសង់​តេឡេស្កុប​ព្រះអាទិត្យ​ដ៏ធំ​បំផុត​មិន​ធ្លាប់​មានលើលោក ​នៅក្នុងទ្វីបអឺរ៉ុប គឺក្នុងប្រទេសអេស្ប៉ាញ។
គម្រោងសង់តេឡេស្កុបព្រះអាទិត្យដ៏ធំបំផុតមិនធ្លាប់មាននេះ ត្រូវបានគាំទ្រពីសាកលវិទ្យាល័យ Sheffield និងប្រទេសអឺរ៉ុបចំនួនប្រាំបួន រួមទាំងចក្រភពអង់គ្លេសផងដែរ បានប្តេជ្ញាចិត្តថា នឹងកសាងតេឡេស្កុបព្រះអាទិត្យអឺរ៉ុបនេះ ដោយហៅកាត់ថា(EST) នេះបើយោងតាមការប្រកាសជាផ្លូវការ នៅពីថ្ងៃ២៥ កក្កដា ២០២៣ នេះ។
គួរបញ្ជាក់ថា EST នេះនឹងក្លាយជាតេឡេស្កុបព្រះអាទិត្យដ៏ធំបំផុតមិនធ្លាប់មាននៅក្នុងទ្វីបអឺរ៉ុប ហើយផ្តោតសំខាន់លើការផ្តល់នូវការយល់ដឹងថ្មីដែលមិនអាចប្រៀបផ្ទឹមបានទៅលើបាតុភូតអាកាសធាតុក្នុងលំហ ជាពិសេសផ្តល់នូវការយល់ដឹងដ៏មានតម្លៃបំផុតចំពោះយន្តការដែលស្ថិតនៅក្រោមពន្លឺព្រះអាទិត្រ និងការបញ្ចោញម៉ាស់ដែលកំណត់ដោយ ‘អាកាសធាតុអវកាស’ ដែលអាចនាំឱ្យមានព្យុះធរណីមាត្រនៅលើផែនដី – ត្រូវបានគេមើលឃើញថាជាពន្លឺភាគខាងជើង – និងមានឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងលើសង្គមបច្ចេកវិទ្យា។
សាស្ត្រាចារ្យ Robertus von Fay-Siebenburgen មកពីសាកលវិទ្យាល័យ Sheffield’s School of Mathematics and Statistics បាននិយាយថា ” EST នឹងក្លាយជាកែវយឹតព្រះអាទិត្យដ៏ធំបំផុតនៅអឺរ៉ុប ហើយនឹងរក្សាដៃគូអឺរ៉ុបដើម្បីធ្វើការស្រាវជ្រាវរូបវិទ្យាព្រះអាទិត្យ ដូច្នេះវាពិតជាអស្ចារ្យណាស់ដែលដៃគូចក្រភពអង់គ្លេសជាច្រើនអាចមករួមគ្នាដើម្បីបង្កើត EST នេះឡើង។
“ក្រុមអ្នកស្រាវជ្រាវដែលមិនធ្លាប់មាន និងមិនអាចប្រៀបផ្ទឹមបានមួយនេះនឹងផ្តល់ឱ្យតារាវិទូអ៊ឺរ៉ុប និងអ្នកវិទ្យាសាស្ត្ររូបវិទ្យាប្លាស្មា អាចបង្កើតឧបករណ៍ដ៏អស្ចារ្យមួយសម្រាប់ការសង្កេតមើលព្រះអាទិត្យ និងអាកាសធាតុក្នុងលំហ ដែលជាការត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ការរីកចម្រើនផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រនៅក្នុងបញ្ហាប្រឈមដ៏ធំនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងសំខាន់បំផុតរបស់ពិភពលោកដូចជា ការអភិវឌ្ឍថាមពលពណ៌បៃតង។
“ម្យ៉ាងយើងអាចសិក្សាពីដំណើរការរូបវន្តដែលកើតឡើងនៅក្នុងក្រូម៉ូស្យូមព្រះអាទិត្យដោយលម្អិតបែបនេះជាលើកដំបូង យើងនឹងទទួលបាននូវការយល់ដឹងថ្មីអំពីរបៀបដែលយន្តការកំដៅកើតឡើងដែលគាំទ្រដល់ដំណើរការកំដៅប្លាស្មា។ ការ​រៀន​ពី​របៀប​ដែល​ធម្មជាតិ​បង្កើត​ឡើងនេះ ​នឹង​ជួយ​ជា​ប្រយោជន៍​ដល់​មនុស្សជាតិ»។
គោលបំណងចម្បងមួយទៀតរបស់ EST គឺដើម្បីកែលម្អការយល់ដឹងអំពីព្រះអាទិត្យ ដោយសង្កេតមើលដែនម៉ាញេទិករបស់វាយ៉ាងលម្អិតដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក។ នៅពេលដំណើរការ វានឹងអាចបង្ហាញសញ្ញាដែលលាក់នៅក្នុងសំលេងរំខាន និងបង្ហាញពីអត្ថិភាពនៃរចនាសម្ព័ន្ធម៉ាញេទិចតូចៗដែលមោលមិនឃើញ។
ការកំណត់រចនាសម្ព័ន្ធ និងឧបករណ៍អុបទិករបស់ EST ត្រូវបានរចនាឡើងយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់បំផុត ដើម្បីសិក្សាពីការភ្ជាប់ដែនម៉ាញេទិច និងថាមវន្តនៃបរិយាកាសព្រះអាទិត្យ និងចាប់យកអន្តរកម្មរវាងស្រទាប់បរិយាកាសផ្សេងៗនៃព្រះអាទិត្យ។
លើសពីនេះ សំណុំឧបករណ៍ដ៏ទូលំទូលាយមួយនឹងត្រូវបានដំឡើង ដើម្បីបើកការសង្កេតក្នុងពេលដំណាលគ្នានៅទូទាំងរលកចម្ងាយជាច្រើន។ សមត្ថភាពពិសេសនេះនឹងផ្តល់ឱ្យ EST នូវប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ជាង បើប្រៀបធៀបទៅនឹងតេឡេស្កុបដែលធ្លាប់មានស្រាប់ ឬនាពេលអនាគត មិនថានៅលើដី ឬពីលំហ។
បន្ទាប់ពីប្រើរយៈពេលសាងសង់ប្រាំមួយឆ្នាំកន្លងមក ពន្លឺដំបូងរបស់ EST ត្រូវបានគេគ្រោងទុកប្រើសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៨-២០២៩ខាងមុខនេះ។
សាស្ត្រាចារ្យនៃសាលារូបវិទ្យា និងតារាសាស្ត្រនៃសាកលវិទ្យាល័យ ជាច្រើនរូបបានស្វាគមន៍យ៉ាងខ្លាំងចំពោះគម្រោងសាងសង់តេឡេស្កុបព្រះអាទិត្យដ៏ធំបំផុតមិនធ្លាប់មាននេះ ដែលវាជាការនាំយកកន្លែងថ្មីដ៏គួរឱ្យរំភើបមកកាន់ពិភពលោក។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីគម្រោង EST សូមចូលទៅកាន់៖ www.est-east.eu