នៅក្នុងការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់មួយក្នុងការពង្រឹងទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ច សភាសហរដ្ឋអាមេរិកបានបង្ហាញការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងរបស់ខ្លួនក្នុងការពង្រីកសកម្មភាពពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគលើវិស័យអាទិភាពនៅកម្ពុជា។ ការប្តេជ្ញាចិត្តនេះត្រូវបានលើកឡើងនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ នៅថ្ងៃទី១៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២៥ រវាងឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងអនុប្រធានទីមួយនៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ជាមួយនិងសមាជិកសភាសហរដ្ឋអាមេរិកលោកជំទាវ Beth Van Duyne ។
ភាគីទាំងពីរបានសម្តែងនូវការសាទរចំពោះការជំរុញការវិនិយោគរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកនៅកម្ពុជា ដោយបានសង្កត់ធ្ងន់លើសក្តានុពលសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការកាន់តែស៊ីជម្រៅនៅក្នុងវិស័យអាទិភាពមួយចំនួន។ សមាជិកសភាលោកស្រី Van Duyne បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការស្វែងរកមធ្យោបាយថ្មីៗសម្រាប់ការវិនិយោគ សំដៅដល់ការលើកកម្ពស់ភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរ។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងរយៈពេល ៤ខែដើមឆ្នាំ២០២៥ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគសរុបចំនួន ២៣១គម្រោង ក្រោមទុនវិនិយោគប្រមាណ ៣,៤ពាន់លានដុល្លារ។ បើធៀបរយៈពេលដូចគ្នានឹងឆ្នាំ២០២៤ កើនឡើង ១០៣គម្រោង ស្មើនឹងប្រមាណ ៨០%  ខណៈទុនវិនិយោគក៏បានកើតឡើងប្រមាណជាង ៨៥៦លានដុល្លារ ស្មើនឹងប្រមាណ ៣៤% ផងដែរ។ (អានបន្ថែម)
នៅពេលដែលប្រទេសទាំងពីរបន្តពង្រឹងទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែជិតស្និទ្ធ ទស្សនវិស័យពាណិជ្ជកម្មរវាងសហរដ្ឋអាមេរិក និងកម្ពុជា ហាក់ដូចជាមានការរីកចម្រើនជាងពេលណាៗទាំងអស់ ដែលអាចមានសក្តានុពលនាំទៅរកភាពរុងរឿង និងឱកាសកាន់តែច្រើនសម្រាប់ប្រជាជាតិទាំងពីរ។