កម្ពុជាស្នើសុំជំនួយពីចិន ២០០ លានដុល្លារសាងសង់ផ្លូវកោះកុង-បាត់ដំបង
សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន កាលពីថ្មីៗនេះ បានប្រកាសថា កម្ពុជាគ្រោងនឹងស្នើសុំជំនួយពីរដ្ឋាភិបាលចិន ២០០ លានដុល្លារ ដើម្បីសាង់សង់ផ្លូវកោះកុង-ថ្មដា-សំឡូត។
សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានលើកឡើងដូច្នេះ ក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់កំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ ៦ ថ្នល់កែង-អង្គ្រង កាលពីថ្ងៃទី ១១ មិថុនា កន្លងមកនេះ។ សំណើរនេះត្រូវបានលើកឡើងចំពោះមុខ ឯកអគ្គរដ្ឋទូតចិនប្រចាំកម្ពុជា លោក សៀង ប៉ូ ដែលបានចូលរួមក្នុងពិធីសម្ពោធនោះដែរ។
កំណាត់ផ្លូវនេះគឺតភ្ជាប់ពី កោះកុង ទៅឃុំថ្មដាក្នុងខេត្តពោធិ៍សាត់ និងទៅកាន់ស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង ដែលមានប្រវែងសរុបប្រមាណ ២០០គីឡូម៉ែត្រ។ គម្រោងនេះត្រូវបានប៉ាន់ស្មានថានឹងចំណាយថវិកាប្រមាណ ២០០លានដុល្លារអាមេរិក។
សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានលើកឡើងថា៖ «កម្ពុជានឹងដាក់ស្នើសុំថវិកាសម្រាប់គម្រោងនេះជាចំណុចអាទិភាពទៅកាន់រដ្ឋាភិបាលចិន នៅក្នុងឆ្នាំនេះ ឫឆ្នាំក្រោយ។
សម្ដេចបានបន្តទៀតថា កំណាត់ផ្លូវនេះគឺជាផ្លូវមួយដែលសំខាន់ក្នុងការតភ្ជាប់កំពង់ផែដ៏សំខាន់របស់ប្រទេសកម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសថៃ ដែលចាំបាច់ត្រូវតែអភិវឌ្ឍន។