រៀតណាមនឹងបង្កើនការប្រើថាមពលបៃតងឱ្យបាន ៧៥% នៃប្រភពថាមពលសរុបត្រឹមឆ្នាំ ២០៤៥
ប្រទេសវៀតណាម បានប្ដេជ្ញាថា នឹងកាត់បន្ថយបញ្ចេញផ្សែងពុល ដោយបង្កើនការប្រើប្រាស់ថាមពលកកើតឡើងវិញ ដូចជាសូឡា និងថាមពលដើរដោយកម្លាំងខ្យល់ជាដើម ទិសដៅឱ្យ៧៥% នៃប្រភពថាមពលសរុបត្រឹមឆ្នាំ ២០៤៥។
នេះជាការអះអាងរបស់នាយករដ្ឋមន្រ្តី Pham Minh Chinh នៅក្នុងសន្និសីទអាកាសធាតុអង្គការសហប្រជាជាតិ COP26 កាលពីខែមុន។
កាសែតក្នុងស្រុក VN express បានចុះផ្សាយកាលពីដើមខែធ្នូនេះថា គោលដៅរបស់វៀតណាម គឺដើម្បីសម្រេចឱ្យបានការបញ្ចេញផ្សែងពលកម្រិតសូន្យ ឬ Zero Emission នៅត្រឹមឆ្នាំ២០៥០ខាងមុខ។
យោងតាមអាជ្ញាធរទទួលបន្ទុកអគ្គិសនីវៀតណាម ប្រទេសវៀតណាម មានសក្តានុពលធំធេងណាស់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍថាមពលកកើតឡើងវិញ ក្នុងនោះថាមពលខ្យល់នៅលើគោកមានប្រហែល ២១៧ GW ថាមពលខ្យល់នៅលើសមុទ្រមាន ១៦០GW និងថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យមាន ៤៣៤ GW។
ការអភិវឌ្ឍន៍ថាមពលកកើតឡើងវិញ នឹងនាំមកនូវផលប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់ប្រទេសវៀតណាម រួមទាំងការចំណាយប្រតិបត្តិការទាប ពីព្រោះតម្លៃថាមពលកកើតឡើងវិញចាប់ផ្ដើមធ្លាក់ចុះជាបន្តបន្ទាប់ ខណៈដែលប្រភពឥន្ធនៈហ្វូស៊ីល នឹងកើនឡើង។