នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនាពេលថ្មីៗនេះ នៅថ្ងៃទី៣ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ តំណាងមកពីសមាគមឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាមបានបង្ហាញពីមហិច្ឆតារបស់ពួកគេក្នុងការបង្កើនការវិនិយោគថាមពលស្អាត និងស្វែងយល់បន្ថែមពីការបង្កើតតំបន់កសិឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជា។ កិច្ចពិភាក្សាដ៏សំខាន់នេះត្រូវបានធ្វើឡើងរវាង ឯកឧត្តម ជា វុទ្ធី អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការវិនិយោគកម្ពុជា និងលោក Truong Minh Trung អគ្គនាយករងទី១ នៃក្រុមហ៊ុនកៅស៊ូវៀតណាម និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការអភិវឌ្ឍន៍កៅស៊ូ ១០ម៉ឺនហិកតា នៅកម្ពុជា។
ក្នុងជំនួបនោះ អគ្គលេខាធិការ លោក ជា វុទ្ធី បានលើកទឹកចិត្តសមាគមឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាម ឱ្យពិចារណាធ្វើការវិនិយោគបង្កើតតំបន់កសិឧស្សាហកម្ម ដែលនឹងបម្រើជាមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនពាក់ព័ន្ធនឹងការកែច្នៃកៅស៊ូ ដើមកៅស៊ូ និងកសិផលផ្សេងៗទៀត។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ មានគោលបំណងគាំទ្រដល់ឧស្សាហកម្មក្នុងស្រុកដែលកំពុងប្រឈមនឹងតម្រូវការដែលកំពុងកើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័សពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ។
ឆ្លើយតបជាវិជ្ជមាន លោក Truong Minh Trung បានទទួលយកសំណើនេះ ហើយបានបង្ហាញនូវចំណាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងក្នុងការពង្រីកការវិនិយោគរបស់គាត់បន្ថែមទៀតនៅក្នុងវិស័យថាមពលស្អាតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ លោកក៏បានស្នើសុំការគាំទ្រពីក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ដើម្បីសម្រួលដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះ។
ដើម្បីបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្ត អគ្គលេខាធិការ លោក ជា វុទ្ធី បានធានាចំពោះលោក Trung អំពីការគាំទ្រជាបន្តបន្ទាប់របស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្រាប់ការពង្រីកការវិនិយោគរបស់វៀតណាម ជាពិសេសលើវិស័យថាមពលស្អាត។ លោកបានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការរក្សាទំនាក់ទំនងវិនិយោគទ្វេភាគី និងបានរំលឹកឡើងវិញនូវក្តីសង្ឃឹមក្នុងការទាក់ទាញការវិនិយោគរបស់វៀតណាមមកកម្ពុជាបន្ថែមទៀត។
កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះធ្វើឡើងចំពេលដែលកម្ពុជា និងវៀតណាមមានបំណងជំរុញពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីឱ្យកើនដល់ ២០ពាន់លានដុល្លារ នាពេលអនាគត។ នៅឆ្នាំ ២០២៤ ពាណិជ្ជកម្មរវាងប្រទេសទាំងពីរបានឈានដល់ ៤,៦ពាន់លានដុល្លាររួចមកហើយ ដែលនេះជាការពង្រឹងជំហរវៀតណាមជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មកំពូលរបស់កម្ពុជាផងដែរ។ (អានបន្ថែម)
នៅពេលដែលគំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះកើតឡើង ប្រទេសទាំងពីរទន្ទឹងរង់ចាំភាពជាដៃគូប្រកបដោយផ្លែផ្កា ដែលលើកកម្ពស់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចតាមរយៈថាមពលស្អាត និងការអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្ម។