ប្រទេសវៀតណាមបញ្ឈប់កិច្ចសន្យាជាមួយអ្នកម៉ៅការសាងសង់ស្ថានីយថាមពល
រដ្ឋាភិបាលវៀតណាមបានបញ្ឈប់កិច្ចសន្យាជាមួយក្រុមហ៊ុនរុស្ស៊ី និងវៀតណាម ដែលសាងសង់ស្ថានីយថាមពលដើរដោយធ្យូងថ្មដ៏ធំរបស់ខ្លួន។
ក្រុមហ៊ុនរុស្ស៊ី Russian Power Giant Inter RAO និងក្រុមហ៊ុនរដ្ឋ Petro Vietnam នឹងត្រូវជំនួសដោយក្រុមហ៊ុនរដ្ឋមួយទៀត Vietnam Electricity (EVN) ក្នុងការសាងសង់ដែលមានតម្លៃ ៤,១ ប៊ីលានដុល្លារ ក្នុងក្តីសង្ឃឹមថានឹងបញ្ចប់គម្រោងដែលត្រូវបានពន្យាពេលយ៉ាងយូរមកហើយនោះនៅឆ្នាំ ២០២៩។
ជាមួយនឹងសេដ្ឋកិច្ចដែលត្រូវបានរំពឹងថានឹងមានកំណើនទ្វេដងនៅឆ្នាំ ២០២៥ រដ្ឋាភិបាលវៀតណាមកំពុងប្រណាំងប្រជែងដើម្បីធានាថាអាចផ្តល់នូវថាមពលដែលត្រូវការដើម្បីផ្តល់ថាមពលដល់សេដ្ឋកិច្ច។
ការពន្យារពេលនេះត្រូវបានគេបន្ទោសទៅលើប្រភពទុនវិនិយោគ និងការធ្លាក់ចុះសេដ្ឋកិច្ចសកល ព្រមទាំងរោងចក្រខ្នាតធំ។