នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់ទិដ្ឋភាពសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា ក្រុហ៊ុន Visa របស់សហរដ្ឋអាមេរិក បានប្រកាសពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការជំរុញការគាំទ្រដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SMEs) និងសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធរបស់ប្រទេស។ ការប្រកាសនេះធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំប្រកបដោយផលិតភាពដែលបានធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ រវាងឯកឧត្តម ហែម វណ្ឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ និងលោកស្រី Lisa Sargent នាយកប្រចាំប្រទេសសម្រាប់ Visa នៅកម្ពុជា។
ក្នុងជំនួបនេះ លោកស្រី Sargent បានជម្រាបជូនអំពីកិច្ចសហការដែល Visa មានជាមួយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្រសួងទេសចរណ៍ និងក្រសួងកិច្ចការនារី លើគំនិតផ្តួចផ្តើម Bakong Tourists App ការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និងការគាំទ្រសហគ្រិនស្ត្រី។
លោកស្រីបានបញ្ជាក់ថា៖ “Visa មានបំណងរួមចំណែកបង្កើតផលវិជ្ជមានជ្រាលជ្រៅនៅកម្ពុជា និងចង់សហការជាមួយក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ដើម្បីស្វែងយល់ពីតម្រូវការរបស់សហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម និងអ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ។”
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ លោកស្រី បានផ្តោតសំខាន់លើលទ្ធភាពរបស់ Visa ក្នុងការរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកឌីជីថល ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយបរិយាបន្ន និងការវិភាគទិន្នន័យសម្រាប់គ្រប់គ្រងហានិភ័យហិរញ្ញវត្ថុ។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី បានលើកទឹកចិត្តឱ្យ Visa ពិចារណាសហការជាមួយគ្រឹះស្ថានធនាគារ ដើម្បីអនុវត្តគំនិតផ្តួចផ្តើម “ចំណាត់ថ្នាក់ឥណទាន” សម្រាប់អ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ដោយ​លើកឡើងថា​៖ “​គោលដៅ​គឺ​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ដែល​មាន​តម្លៃ​សមរម្យ​សម្រាប់​អ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ និង​ជួយ​ពួកគេ​កុំ​ឱ្យ​ធ្លាក់​ក្នុង​អន្ទាក់​កម្ចី​ក្រៅផ្លូវការ​។”
ភាពជាដៃគូនេះតំណាងឱ្យការបោះជំហានទៅមុខប្រកបដោយជោគជ័យក្នុងការពង្រឹងក្របខណ្ឌសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា ជាពិសេសសម្រាប់អ្នកដែលកំពុងប្រតិបត្តិការក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ និងបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏ទូលំទូលាយរបស់ ក្រុមហ៊ុន Visa ក្នុងការជំរុញការដាក់បញ្ចូលហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងទីផ្សារដែលកំពុងរីកចម្រើននេះ។