មានដីក្នុងតំបន់សក្ដានុពលឧស្សាហកម្ម ចង់សង់រោងចក្រជួល គួរធ្វើដូចម្ដេចទើបចំណេញ?
ការវិនិយោគដោយសាងសង់រោងចក្រ ឬឃ្លាំងទុកជួល ត្រូវបានគេសង្កេតឃើញថា កំពុងរីកដុះដាលក្នុងប្រទេសកម្ពុជា នាប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។ យ៉ាងណា សម្រាប់និន្នាការក្នុងឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខ អ្នកជំនាញខាងអចលទ្រព្យយល់ថា ចំពោះអ្នកដែលមានដីទំហំចាប់ពី១ ទៅ ២ហិកតា នៅតំបន់សក្ដានុពល មិនគួរយកដីទំនេរនោះទៅសង់រោងចក្រ ឬឃ្លាំងទុកជួលនោះទេ។
តើហេតុអ្វីបានជា អ្នកជំនាញខាងអចលទ្រព្យយល់ឃើញបែបនេះ?
អ្នកជំនាញផ្នែកអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមហ៊ុន KW Cambodia លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត គីម ហ៊ាង បានឱ្យដឹងថា ចំពោះអ្នកដែលមានដីទំហំចាប់ពី ១ទៅ ២ហិកតា នៅតំបន់សក្ដានុពល ហើយយកដីនោះសង់រោងចក្រ ឬឃ្លាំងសម្រាប់ជួល ដោយរំពឹងថានឹងចំណេញ គួរតែកុំធ្វើអីសម្រាប់ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខនេះ ព្រោះមិនចំណេញទេ។
លោកបញ្ជាក់ថា៖ «បើចង់ចំណេញលើអាជីវកម្មសង់រោងចក្រជួល ត្រូវមានដីចាប់ពី ១០ ទៅ ២០ហិកតា។ មានន័យថាយើងអាចប្រើដីត្រឹម១ ទៅ ៣ហិកតា សង់រោងចក្រទុកជួលទៅបានហើយ ចំណែកឯដីដែលនៅសល់ទុកលក់ចំណេញវិញ ព្រោះវានឹងឡើងថ្លៃនៅថ្ងៃក្រោយ»។
«ការជួលរោងចក្រ ឬឃ្លាំង សម្រាប់អ្នករកស៊ីដីធ្លី មិនហៅថាចំណេញទេ។ តែការចំណេញ នឹងបានមកពីដីដែលនៅសល់ ទើបហៅថាចំណេញពិតប្រាកដ។ ឧទាហរណ៍ ដីហ្នឹង១ម៉ែត្រការ៉េតែ២០ដុល្លារទេ តែក្រោយសង់រោងចក្រ ឬឃ្លាំង ដីនឹងឡើងថ្លៃ ម្ចាស់ដីគឺអាចលក់ដីនៅសល់យកលុយចំណេញច្រើន »។
យ៉ាងណា អ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យរូបនេះ ក៏បានស្នើរទៅកាន់អ្នកដែលមានដីក្រោម ២ ហិកតា គួរគិតគូរសង់លំនៅឋានតម្លៃទាប និងសមរម្យវិញ ព្រោះតម្រូវការផ្នែកនេះគឺកំពុងតែបន្តកើនឡើង។