ខណៈប្រទេសជិតខាងអាស៊ានផលិតយានយន្តអគ្គិសនី EV តើកម្ពុជាអាចធ្វើអ្វីខ្លះបានក្រៅពីតួនាទីជាអ្នកប្រើប្រាស់?
ខណៈពេលដែលប្រទេសជិតខាងដូចជាប្រទេសថៃ ឥណ្ឌូនេស៊ី និងវៀតណាមកំពុងបោះជំហានយ៉ាងសំខាន់ក្នុងតួនាទីជាអ្នកផលិតក្នុងឧស្សាហកម្មរថយន្តអគ្គិសនី (EV) ការចូលរួមរបស់កម្ពុជានៅក្នុងទីផ្សារដែលកំពុងរីកចម្រើននេះ ត្រូវបានគេមើលឃើញថាហាក់ដើរយឺតជាងគេខ្លាំងបន្តិច។ សកម្មភាពមានកម្រិតរបស់ព្រះរាជាណាចក្រនេះ នៅក្នុងច្រវាក់ផលិតកម្ម EV អាចត្រូវបានកំណត់ដោយឧបសគ្គជាច្រើនដែលរារាំងដល់ការអភិវឌ្ឍទីផ្សារ EV ក្នុងស្រុក។ ការស្វែងយល់ពីបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះ និងកំណត់ដំណោះស្រាយសក្តានុពល គឺជាកត្តាសំខាន់ក្នុងការដោះស្រាយសក្តានុពលរបស់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងវិស័យ EV ។ ឥឡូវនេះ សូមក្រឡេកមើលបច្ចុប្បន្នភាពថ្មីៗអំពីទីផ្សារយានយន្តអគ្គិសនី EV នៅក្នុងប្រទេសជិតខាងអាស៊ានមួយចំនួន ដូចខាងក្រោម៖
ប្រទេសថៃបន្តប្រឹងប្រែងដើម្បីបានផលិត រថយន្ត EV ក្នុងស្រុក៖ នៅថ្ងៃទី ១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៣ ប្រទេសថៃ បានពន្លឿនមហិច្ឆតារបស់ខ្លួនដោយមានការយល់ព្រមលើគម្រោងឧបត្ថម្ភធន “EV3.5” ក្នុងគោលបំណងជំរុញការផលិតរថយន្ត EV ក្នុងស្រុក។ គម្រោងនេះផ្តល់នូវការឧបត្ថម្ភធនដ៏ទាក់ទាញរហូតដល់តម្លៃ ១សែន បាត (២.៧៦០ ដុល្លារអាមេរិក) ក្នុងមួយឡាន ពីឆ្នាំ ២០២៤ ដល់ឆ្នាំ ២០២៧។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះចាត់ទុកប្រទេសថៃជាតួអង្គសំខាន់ក្នុងការជំរុញក្នុងតំបន់ឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបានក្តីស្រមៃបង្កើតប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូនប្រកបដោយនិរន្តរភាព នេះបើយោងតាមការសង្ខេបរបស់ Asean Briefing នៅថ្ងៃទី ១០ វិច្ឆកា ២០២៣។
ឥណ្ឌូណេស៊ីមានបំណងក្លាយជាប្រទេសផលិតអាគុយ EV លំដាប់កំពូលទីបីរបស់ពិភពលោកនៅឆ្នាំ ២០២៧៖ ឥណ្ឌូណេស៊ីក្លាយជាតួអង្គសំខាន់ក្នុងឧស្សាហកម្មរថយន្តអគ្គិសនីពិភពលោក ដោយប្រើប្រាស់វត្ថុធាតុដើមនៃសារធាតុនីកែលដ៏ច្រើនរបស់ខ្លួន។ យោងតាមប្រសាសន៍លោក Luhut Binsar Pandjaitan រដ្ឋមន្ត្រីសម្របសម្រួលកិច្ចការសមុទ្រ និងការវិនិយោគរបស់ឥណ្ឌូនេស៊ី បានបង្ហាញឱ្យដឹងថ្មីៗនេះថា “ក្រុមហ៊ុន EV ខ្នាតយក្សរបស់ពិភពលោក រួមទាំង Tesla និង BYD កំពុងស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលចុងក្រោយនៃការបញ្ចប់កិច្ចព្រមព្រៀងវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី។ ជាមួយនឹងក្តីប្រាថ្នាចង់ក្លាយជាអ្នកផលិតអាគុយ EV កំពូលទាំងបីនៅឆ្នាំ ២០២៧ ឥណ្ឌូណេស៊ីបានដាក់ខ្លួនជាមជ្ឈមណ្ឌលយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់បដិវត្តន៍ EV នេះបើយោងតាម Asean Briefing នៅថ្ងៃទី ២៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៣។
ប្រទេសវៀតណាម ក្រុមហ៊ុនវៀតណាម VinFast កំពុងកើបកំណើនប្រាក់ចំណូលពីវិស័យនេះរួចទៅហើយ និងកំពុងរៀបផែនការពង្រីកជាសកល៖ នៅប្រទេសវៀតណាម VinFast ដែលជាតារាដែលកំពុងរះក្នុងសង្វៀនផលិតរថយន្តអគ្គិសនីរបស់ពិភពលោក។ ក្រុមហ៊ុននេះ បានរាយការណ៍ពីប្រាក់ចំណូលដ៏គួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងត្រីមាសទី៣ ២០២៣ ចំនួន ៣៤៣ លានដុល្លារ ដែលបង្ហាញពីកំណើន ១៥៩% នៃអត្រាប្រចាំឆ្នាំ។ ទោះបីជាមានការខាតបង់សុទ្ធចំនួន ៦២៣ លានដុល្លារក្នុងអំឡុងពេលដូចគ្នាក៏ដោយ ក៏ក្រុមហ៊ុន VinFast នៅតែស្វែងរកការពង្រីកជាសកលរបស់ខ្លួន។ ជាមួយនឹងមហិច្ឆតាដើម្បីឈានទៅដល់ការដាក់លក់ក្នុងទីផ្សារ និងប្រទេសចំនួន ៥០ នៅចុងឆ្នាំ ២០២៤ VinFast បង្ហាញពីឥទ្ធិពលដែលកំពុងកើនឡើងរបស់វៀតណាមនៅក្នុងទីផ្សារ EV នេះបើយោងតាម prnewswire.com ចុះថ្ងៃទី 0៥ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៣។
ប្រទេសកម្ពុជា មិនទាន់មានគំនិតផ្តួចផ្តើម ឬផែនការលើផ្នែកផលិតកម្មនេះនៅឡើយទេ មានតែការនាំចូល និងការប្រើប្រាស់ប៉ុណ្ណោះ៖ ទីផ្សាររថយន្តអគ្គិសនី (EV) របស់កម្ពុជាកំពុងមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំថ្មីៗនេះ។ គិតត្រឹមខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៣ មានរថយន្តអគ្គិសនីដែលបានចុះបញ្ជីចំនួន ៧០០ គ្រឿងនៅក្នុងប្រទេស ដែលតំណាងឱ្យការកើនឡើង ១០០០% ធៀបនឹងឆ្នាំមុន។ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានកំណត់គោលដៅប្រកបដោយមហិច្ឆតាសម្រាប់ការអនុម័តការប្រើប្រាស់ EV ដោយមានបំណងចង់សម្រេចឱ្យបានគោលដៅ៖ ៤0% នៃរថយន្តទាំងអស់និងរថយន្តក្រុងក្នុងទីក្រុង ហើយ ៧០% នៃម៉ូតូ(ក្នុងប្រទេស) ប្រើប្រាស់អគ្គិសនីនៅឆ្នាំ ២០៥០ (ResearchInCambodia, ថ្ងៃទី ៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៣)។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ បើផ្អែកលើទិន្នន័យខាងលើ គេឃើញមានតែនិន្នាការនាំចូល និងការប្រើប្រាស់ប៉ុណ្ណោះ ដោយបន្សល់ទុកនូវចម្ងល់អំពីការចូលរួមយ៉ាងសកម្មរបស់កម្ពុជាក្នុងច្រវាក់ផលិតកម្មរថយន្តអគ្គិសនី EV ដែលកំពុងផុសផុលទូទាំងសកលលោកនេះ។
ដូច្នេះ តើអ្វីជាឧបសគ្គចំពោះការចូលរួមយ៉ាងសកម្មរបស់កម្ពុជាក្នុងផលិតផល EV៖
ការកំណត់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ៖ ប្រទេសកម្ពុជាប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាប្រឈមទាក់ទងនឹងការអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធនានាសម្រាប់ដំណើរការយានយន្តអគ្គិសនី រួមមានស្ថានីយ៍សាកថាមពល និងគោលនយោបាយគាំទ្រសម្រាប់ការអនុម័តបរិភោគកម្ម និងផលិតកម្ម EV ។
ការយល់ដឹងអំពីទីផ្សារ និងតម្រូវការ៖ ការយល់ដឹង និងតម្រូវការសម្រាប់ EVs ក្នុងចំណោមអ្នកប្រើប្រាស់នៅកម្ពុជាមានកម្រិត បង្ករជាឧបសគ្គដល់ការរីកចម្រើននៃទីផ្សារ EV ។ កង្វះការអប់រំអ្នកប្រើប្រាស់ និងការលើកកម្ពស់អត្ថប្រយោជន៍ EV អាចរួមចំណែកដល់អត្រាទទួលយកផលិតផលក្នុងទីផ្សារទាប។​
ក្របខណ្ឌបទប្បញ្ញត្តិ៖ អវត្តមាននៃបទប្បញ្ញត្តិ និងការលើកទឹកចិត្តដ៏ទូលំទូលាយដែលរៀបចំឡើងដើម្បីលើកកម្ពស់ការអនុម័ត និងការផលិតរថយន្ត EV នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា អាចរារាំងដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្ម EV ។
ការវិនិយោគ និងការផលិត៖ ការវិនិយោគនៅមានកម្រិតរបស់កម្ពុជាលើឧស្សាហកម្មផលិត និងបរិក្ខារផលិត EV អាចរារាំងសមត្ថភាពរបស់ប្រទេសនេះ ក្នុងការប្រកួតប្រជែងក្នុងទីផ្សារ EV ពិភពលោក ជាពិសេសបើប្រៀបធៀបទៅនឹងប្រទេសជិតខាង ដូចជាប្រទេសថៃ និងឥណ្ឌូនេស៊ីជាដើម។
តាមរយៈ​ការដោះស្រាយ​ឧបសគ្គ​ទាំងនេះ និង​អនុវត្ត​វិធានការ​ដែល​បាន​ស្នើ កម្ពុជា​អាចបង្កើនសក្តានុពលរបស់ខ្លួន​បច្ចុប្បន្ន និង​ចូលរួម​យ៉ាងសកម្ម​ក្នុង​ការផ្លាស់ប្តូរ​ពិភពលោក​ឆ្ពោះទៅរក​ការចល័តដោយប្រើថាមពល​អគ្គិសនី។ ការអភិវឌ្ឍទីផ្សារ EVនេះ ប្រសិនបើកម្ពុជាអាចធ្វើបាន មិនត្រឹមតែស្របតាមគោលដៅនិរន្តរភាពពិភពលោកប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបង្ហាញពីឱកាសសេដ្ឋកិច្ច និងឧត្តមភាពផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់ប្រទេសផងដែរ៕