ធនាគារពិភពលោក និងធនាគារវិនិយោគអន្តរជាតិអាស៊ីចុះកិច្ចព្រមព្រៀង
ធនាគារពិភពលោក និងធនាគារវិនិយោគអន្តរជាតិអាស៊ី (AIIB) ដឹកនាំដោយចិន បានចុះហត្ថលេខាក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងតម្លៃ ១.២ពាន់លានដុល្លារ សម្រាប់គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងឆ្នាំ ២០១៦។
កិច្ចព្រមព្រៀងនេះ គឺជាសញ្ញាដ៏សំខាន់មួយដែលក្រុមហិរញ្ញប្បទានសកលអាមេរិចបានទទួលស្គាល់ថាធនាគារ AIIB មានតួនាទីសំខាន់ក្នុងដំណើរការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់អភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងតំបន់។
ធនាគារពិភពលោកបានលើកឡើងថា ធនាគារទាំងពីរកំពុងតែពិភាក្សាអំពីគម្រោងថវិកា “nearly one dozen” នៅក្នុងវិស័យមួយចំនួនរួមមាន មធ្យោបាយធ្វើដំណើរ ទឹក និងថាមពល នៅអាស៊ីកណ្តាល អាស៊ីអាគ្នេយ៍ និងអាស៊ីបូព៌ា។
កម្ពុជាបានចង្អុលបង្ហាញថា កម្ពុជាមានការចាប់អារម្មណ៍ណាស់ក្នុងការស្នើមូលនិធិរបស់ធនាគារ AIIB ឲ្យជួយអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ប្រទេស។