IMF និង WB ព្យាករកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា២០២១ ត្រឹម ២,២% តែនឹងកើន ៤-៥% ឆ្នាំ២០២២
ធនាគារពិភពលោក (WB) និង មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF) កាលពីថ្មីៗនេះ បានព្យាករ កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ ២០២១កើនត្រឹម ២,២ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែសម្រាប់ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខ រំពឹងថានឹងកើនរង្វង់ ៤,៥ ទៅ ៥% ។
ក្នុងរបាយការណ៍របស់ធនាគារពិភពលោក បានឱ្យដឹងថា កំណើន២,២% នេះ ត្រូវបានទម្លាក់ចុះពីការព្យាករ ៤% កាលពីខែមេសាឆ្នាំ២០២១។
របាយការណ៍នេះ បានលើកឡើងថា កំណើនតិចតួចនេះ គឺដោយសារតែ ការរីករាលដាកលនៃមេរោគបំប្លែងថ្មី ការបង្អាក់នៃវិស័យទេសចរណ៍ ការធ្លាក់ចុះនៃវិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យ និងភាពមិនទាន់ច្បាស់លាស់របស់កម្ពុជាទៅលើទស្សនវិស័យគ្រប់គ្រងផលប៉ះពាល់សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ច។
យ៉ាងណាក្ដី វិស័យកសិកម្ម ការនាំចេញទំនិញ និងការវិនិយោគរបស់កម្ពុជានៅមានភាពធន់ ខណៈព្យាករថាសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាឆ្នាំ២០២២ នឹងកើន ៤,៥% វិញ។
ធនាគារពិភពលោក បានស្នើឱ្យកម្ពុជាចាត់វិធានការរឹងមាំមួយជាក់លាក់ ដោយត្រូវពង្រឹងភាពប្រកួតប្រជែងខាងក្រៅ ក៏ដូចជាជម្រុញដល់ផ្នែកផលិត និងការនាំចេញ ជាពិសេសទាញយកផលប្រយោជន៍ពីច្បាប់វិនិយោគថ្មី និងកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា-ចិនឱ្យបានច្រើនបំផុត។
ស្រដៀងគ្នានេះ មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF) កាលពីថ្ងៃទី២៧ កញ្ញា ក៏បានព្យាករសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក្នុង ២០២១ នេះ ត្រឹមអត្រា ២,២% ដែរ ហើយព្យាករកំណើន ៥ % សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២២។
ដោយឡែក ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី(ADB) ក៏បានព្យាករទម្លាក់កំណើងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាពី ៤% មកត្រឹម ១,៩% នៅឆ្នាំ២០២១ តែក៏ថានឹងកើន ៥,៥% នៅឆ្នាំ ២០២២ ៕ (អានបន្ថែម)