Worldbank រក្សាការព្យាករណ៍សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាឆ្នាំនេះនៅ៥.៥%ដដែល ប៉ុន្តែADB បែរជា…
ធនាគារពិភពលោកកាលពីថ្ងៃទី០២ តុលា ២០២៣ បានបង្ហាញការព្យាករណ៍របស់ខ្លួនអំពីកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាស្ថិតក្នុងរង្វង់ ៥.៥ភាគរយ នៅឆ្នាំ២០២៣នេះ និងកើនឡើង៦.១​ភាគរយនៅឆ្នាំក្រោយ។​ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ East Asia and Pacific Economic Update ចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី០២ តុលា ២០២៣។
របាយការណ៍ដដែល លើកឡើងថា ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ចទំនងជានឹងកើនឡើងបន្ថែមទៀត ជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃការមកដល់របស់ភ្ញៀវអន្តរជាតិ ខណៈដែលការនាំចេញ និងលំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសត្រូវបានរំពឹងថានឹងត្រូវបានពង្រឹងដោយកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីថ្មី ។
ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងមានភាពប្រសើរឡើងបន្ថែមទៀតដោយកើនឡើងក្នុងអត្រា ៦.១ ភាគរយ ខណៈដែលការនាំចេញទំនិញត្រូវបានគេព្យាករណ៍ថានឹងមានភាពប្រសើរឡើងនិងធ្វើពិពិធកម្មនៃការនាំចេញ ខណៈដែលលំហូរ FDI ទំនងជានឹងត្រូវបានជំរុញដោយច្បាប់ថ្មីស្តីពីការវិនិយោគ។
ធនាគារពិភពលោក លើកឡើងថា ក្នុងរយៈពេលមធ្យម សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ត្រូវបានរំពឹងថា នឹងមាននិន្នាការត្រឡប់ទៅសក្តានុពលវិញ ដោយកើនឡើង រង្វង់ ៧ភាគរយ ។
ដោយឡែក ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB)វិញ កាលពីថ្ងៃទី២០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ បែរជាទម្លាក់ការព្យាករណ៍របស់ខ្លួនអំពីកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ទាបជាងកាលពីដើមឆ្នាំបន្តិច ដោយទម្លាក់ពី៥,៥% មកត្រឹម ៥.៣% ទៅវិញ។ (អានបន្ថែម)