ចិនបានបញ្ចប់ការសាងសង់ ផ្លូវរូងក្រោមដីខ្ពស់ និងវែងបំផុតលើពិភពលោកហើយ
ជានិម្មិតរូបនៃភាពអស្ចារ្យនៃវិស្វកម្ម ផ្លូវរូងក្រោមដី Gokarla ដែលជាផ្លូវរូងក្រោមដីដែលមានកម្ពស់ខ្ពស់ជាងគេបំផុតរបស់ពិភពលោក បានបញ្ចប់ការសាងសង់រួចរាល់ បន្ទាប់ពីចំណាយពេលអស់ ៧ឆ្នាំ។ ស្ថិតក្នុងទឹកដីទីបេ សមិទ្ធកម្មដ៏គួរឱ្យស្ញប់ស្ញែងនេះ ត្រៀមលក្ខណៈរួចរាល់ដើម្បីបង្កើនការតភ្ជាប់ និងសម្រួលដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់អាស៊ីកណ្តាល។
ភាពអស្ចារ្យនៃផ្លូវរូងក្រោមដីនេះ គឺទីតាំងរបស់វាដែលស្ថិតនៅរយៈកម្ពស់ដ៏គួរឱ្យស្ញើប គឺ នៅរវាង 4,248 ម៉ែត្រ និង 4,117 ម៉ែត្រពីលើនីវ៉ូទឹកសមុទ្រ។ អ្វីដែលមើលទៅគួរឱ្យស្ងើញសរសើរស្នាដៃវិស្វករសំណង់ដ៏សម្បើមមួយនេះ គឺការសាងសង់ច្រកចូលនៃផ្លូវរូងក្រោមដី ដែលពុះកាត់ឧបសគ្គលំបាកៗ មិនងាយមនុស្សអាចឆ្លងកាត់បានក្នុងអំឡុងពេលសាងសង់។ ជាមួយនឹងប្រវែងដ៏វែងរបស់វា ពោលគឺម្ខាង 12,790 ម៉ែត្រ និងម្ខាងទៀតប្រវែង 12,780 ម៉ែត្រ ផ្លូវរូងក្រោមដី Gokarlaនេះ អាចរាប់បានថាជាផ្លូវរូងក្រោមដី ខុសប្លែកពីគេក្នុងលោក ព្រោះជាផ្លូវរូងក្រោមដីដែលវែងជាងគេបំផុត និងខ្ពស់ជាងគេបំផុតក្នុងលោក។
ផ្លូវរូងក្រោមដី Gokarla បម្រើការជាផ្នែកដ៏សំខាន់នៃផ្លូវហាយវេ Lhasa-Tsethang ដោយភ្ជាប់ទីក្រុង Dechen នៃទីក្រុង Lhasa (អតីតរាជធានីរបស់ប្រទេសទីបេរបស់សម្តេចសង្ឃដាឡៃឡាម៉ា) ទៅនឹងទីប្រជុំជន Samye ក្នុងទីក្រុង Lhokha បានយ៉ាងរលូន។ ផ្លូវហាយវេនេះ ជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃផែនការយក្សកសាងតំបន់អាស៊ីកណ្តាល ឱ្យក្លាយទៅជាតំបន់រង្វង់សេដ្ឋកិច្ចមួយ ឱ្យឈ្មោះថា “រង្វង់សេដ្ឋកិច្ចប្រើពេលគោចរ១ម៉ោង” របស់ចិន។
ពេលនិយាយដល់រឿងបញ្ហាប្រឈមក្នុងការសាងសង់ អ្នកដឹកនាំគម្រោងលោក Zhou Xiaobing បានលើកឡើងអំពីភាពស្មុគស្មាញផ្នែកភូមិសាស្ត្រ និងរយៈកម្ពស់មធ្យមរបស់ផ្លូវរូងក្រោមដី គឺមានដល់ទៅ 4,300 ម៉ែត្រថាជាការលំបាកបំផុតដែលលោកជួបប្រទះពេញមួយដំណើរការសាងសង់។ ក្រុមសាងសង់នេះ បានជួបប្រទះឧបសគ្គ និងកត្តាប្រឈមគ្រោះថ្នាក់ជាច្រើន រួមទាំងប្រវែងដ៏វែងអន្លាយរបស់ផ្លូវរូងក្រោមដី តម្រូវការខ្យល់ចេញចូល ទំនោរចោត កង្វះអុកស៊ីសែន និងសីតុណ្ហភាពដ៏អាក្រក់នៅក្រោមសូន្យអង្សារ។ លើសពីនេះ ការគ្រប់គ្រងសំណើមដីច្រើនពេក និងឧស្ម័នគ្រោះថ្នាក់ បង្កហានិភ័យបន្ថែមទៀតក្នុងអំឡុងពេលសាងសង់។
លោក Zhou បានពន្យល់ថា ប្រសិនបើគម្រោងនេះស្ថិតនៅលើដីមិនមែនភ្នំ ការបញ្ចប់នឹងត្រូវចំណាយពេលអតិបរមាត្រឹមតែ ៤ ឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ។ ទោះយ៉ាងណាក៏ដោយ ដោយសាររយៈកម្ពស់ជាមធ្យមលើសពី ៤,000 ម៉ែត្រ ភាពស្មុគស្មាញនៃការខិតខំប្រឹងប្រែងបានកើនឡើងទ្វេដង។
ដើម្បីជម្នះបញ្ហាប្រឈមដ៏ធ្ងន់ធ្ងរទាំងនេះ ក្រុមសំណង់បានប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ទំនើបបំផុត រួមមាន រទេះរុញខួងដៃបី ឧបករណ៍បាញ់ថ្នាំសើម ឧបករណ៍ផ្ទុកអគ្គិសនី និងអេស្កាវ៉ាទ័រអគ្គិសនី។ បច្ចេកវិទ្យាទំនើបបែបនេះ បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការរុករកដីដែលទាមទារ និងលក្ខខណ្ឌអាកាសធាតុមិនល្អ ដោយធានាឱ្យគម្រោងសម្រេចបានជោគជ័យ។
ការបញ្ចប់ផ្លូវរូងក្រោមដី Gokarla គឺជាសក្ខីភាពបញ្ជាក់ស្នាដៃថ្មីមួយចំពោះភាពប៉ិនប្រសប់របស់មនុស្សយើង និងការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការយកឈ្នះលើឧបសគ្គរបស់ធម្មជាតិ៕