គម្រោងផ្លូវរថភ្លើងក្រោមសមុទ្រវែងជាងគេតម្លៃជាង១៧ពាន់លានដុល្លារត្រូវបានពិភាក្សាឡើងវិញ
គម្រោងផ្លូវរថភ្លើងក្រោមសមុទ្រវែងជាងគេតម្លៃជាង ១៧ ពាន់លានដុល្លារ តភ្ជាប់ពីប្រទេសហ្វាំងឡង់ទៅប្រទេសអេស្តូនី ត្រូវបានយកមកពិភាក្សាឡើងវិញ ក្រោយរដ្ឋាភិបាលអេស្តូនីច្រានចោលមួយរយៈដោយសារបញ្ហាបរិស្ថាន សេដ្ឋកិច្ច និងសុវត្ថិភាព។ នេះបើយោងតាមសារព័ត៌មាន Bloomberg កាលពីថ្ងៃទី ២៦ មករា កន្លងមកនេះ ។
ផ្លូវរថភ្លើងនេះ នឹងមានប្រវែងប្រមាណជាង ១០០ គីឡូម៉ែត្រ ដែលភាគច្រើនស្ថិតនៅក្រោមទឹកសមុទ្រ ហើយនឹងមានការបង្កើតកោះសិប្បនិម្មិតយ៉ាងហោចណាស់មួយនៅកណ្ដាលសមុទ្រ ដើម្បីជាស្ថានីយទ្រផ្លូវមួយខ្សែនេះ។
គម្រោងនេះត្រូវបានស្នើដោយសហគ្រិនជនជាតិហ្វាំងឡង់លោក Peter Vesterbacka កាលពីឆ្នាំមុន ហើយបើត្រូវបានអនុម័ត គម្រោងនេះនឹងត្រូវអនុវត្តដោយប្រើថវិកប្រមាណ ១៧ ពាន់លានដុល្លារ ដែលជាការបណ្ដាក់ទុនរបស់ក្រុមហ៊ុនចិន China’s Touchstone Capital Partners Ltd.។
ប៉ុន្តែពេលនោះ រដ្ឋាភិបាលអេស្តូនីមិនអនុម័តគម្រោង ដោយព្រួយបារម្ភពីដោយសារបញ្ហាបរិស្ថាន សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម។
ដោយឡែក កាលពីថ្ងៃទី ២៤ មករា កន្លងមកនេះ រដ្ឋាភិបាលអេស្តូនីបានប្រកាសបើកចំហរឱ្យមានការចរចាឡើងវិញ ដោយគ្រោងនឹងធ្វើការពិភាក្សាថ្នាក់ជាតិជាមួយនឹងប្រទេសហ្វាំងឡង់ ប្រសិនបើគណៈរដ្ឋមន្រ្តីបោះឆ្នោតអនុម័តគម្រោងនេះ។