The Cambodia Constructors Association (CCA) gave a presentation on the investment opportunities in Cambodia’s construction and property industries to a delegation representing the Korea-China Friendship Association based in Jiangsu, China in February.
The delegation, comprised of some of the largest ventures in the China and Korea construction and real estate industries, aimed to study construction market and real estate developments in the kingdom. Their intention is to assess the feasibility for developing multi-use projects comprising of condominiums, shopping malls and office space.
During an hour-and-a-half meeting at the association secretariat, the CCA representatives presented details of Cambodia’s construction market to the guests by highlighting the city’s expansion planning and direction, population growth, and legal procedures for construction projects, etc.
Representing the private construction industry, the Cambodia Constructors Association regularly welcomes international delegates who wish to explore business and investment opportunities related to construction and property markets in the kingdom. 