Korea Provides US$66m Loan to Build University of Health Sciences Hospital
The Government of the Republic of Korea has provided a concessional loan of over US$66 million to the Ministry of Health of Cambodia for the construction of a health university hospital, located in Sen Sok district, Phnom Penh.
The project was discussed at a meeting held on 6 April between the Secretary of State of the Ministry of Health HE Youk Sambath and a delegation from a Korean company.
The University of Health Sciences hospital will be built on an area of more than 2 hectares with 8 floors and a 200-bed capacity and will be able to expand up to 400 beds in the future.
South Korean company Inje Joint Venture has been selected as a project review consultant.
According to the Inception Report, the project period is 43 months, of which design will take 10 months, bidding 4 months, construction and supervision 26 months and simulation 3 months.
Inje Joint Venture is reviewing and requesting the approval of the Inception Report to proceed with the implementation of the project in accordance with the planned schedule.