Land Management Ministry to collect revenue from electronic cadastral information service
The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction will collect revenue from an electronic-based cadastral information service, for which the revenue will be registered as income for the national budget.
According to the inter-ministry prakas on providing electronic-based cadastral information service dated on 24 December, the procedure for collecting income will be announced later by the Minister of Land Management, Urban Planning, and Construction.
The payment will be made via the banking system at any partnered banks and financial institutions of the ministry.
Fees for electronic-based cadastral information service are charged at 20,000 Riel (US$5) per transaction, which includes the fee of partnered banks and finance institutions, according to the prakas promulgated by the Ministry of Economy and Finance and Ministry of Land Management, Urban Planning, and Construction.
The prakas also notes that customers who wish to use the electronic-based cadastral information service can contact the provincial departments of land management, urban planning, construction and cadastre or the One Window Service at the ministry.