In a bid to promote construction standards and to avoid conflicts, Deputy Prime Minister and Minister of the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) H.E Chea Sophara recently set out three proposals. The statement was made during the opening of the Cambodia Construction Industry Exhibition on November 29, 2018, which was organised by the Cambodia Constructors Associations (CCA).
First, H.E Chea Sophara called for the organisation of construction permits while urging CCA members (about 146 members) to respect the construction law. H.E emphasised that owners of buildings must keep an appropriate distance in accordance with the rules and regulations that are in place. In addition, before starting construction, the minister said that owners must first negotiate with their neighbours.
“I do not want to hear that the foundation has broken already, but the neighbour opposes it,” he said, while citing that sometimes the neighbours know that this building follow the rules and regulation, but they want to sell the house…so, they file a lawsuit and negotiations never end….there is always wrong”.
According to the minister, there were many cases involving construction disputes, and the neighbours’ complaints to postpone the construction site sometimes affected workers at the site, sometimes where there are many of them.
Secondly request, H.E Chea Sophara called for people to register for land titles in order to ensure the safety of their landownership and to avoid conflicts when there is construction.
“When starting construction [constructors] must have ownership…not building on somebody else’s land and divide the building upon completion or we cannot solve the dispute”, he said. According to him, to date, MLMUPC had registered about 72% of the total 7 million property listings while it will continue to work to accomplish 100%.
For the third proposal, H.E Chea Sophara called for the preparation and organisation of public infrastructure before building houses or boreys.
“We organize public infrastructure to support the public roads to be recognized by all to avoid when building Boreys [finished] or luxury houses [finished] then we set up the public road,” he said.