After finding over 8,000 cases of illegal construction in Angkor park, the Minister of Land Management, Urban Planning, & Construction HE Chea Sophara has issued an urgent order to pare 6,500 plots of land in Run Ek in Banteay Srey District for those families. (Read more)
HE Sophara said on 22 August that only the eligible families that meet the requirement will get those land plots and they can also register ownership titles for that plot of land.
In order to speed up work progress, HE Sophara also inspected the Run Ta Ek Commune in Banteay Srey District.