Despite the flooding risk, the geographical and climatic factors have made the land in Lvea Em becomes a high potential investment area for future profitability, especially residential development projects, according to a real estate analyst.
CEO of Key Real Estate and well-known real estate analyst in Cambodia Mr Sorn Seap said, “Lvea Em is located between Ring Road 2 and Ring Road 3, that’s why the area has great potential.”
“Even though the area was separated by a river, the investors are interested in the area because it is close to the city and especially still affordable before the bridge is built,” he added.
According to him, this area mostly attracted land buyers who normally wait for the price to rise, so they can sell for profit or develop immediately.
“As the area is quite low. We need strong foundations to build any constructions. Ideally, it’s suitable for low level residential buildings, not high-rises,” said Mr Seap.
Besides Lvea Em, the current high potential areas also include the 60-meter road and land in Kampong Speu, such as around the area of NR 41, NR 44, and Nr 51. (Read more)