Major Infrastructure Projects Broken Ground in 2021
Although 2021 was hit hard by the COVD-19 pandemic with several lockdowns and the spread of new variants, the Cambodian government has continuously upgraded and built infrastructure projects. Thus far, none of the infrastructure projects has been delayed. Here is the list of the major infrastructure projects that saw ground broken in 2021.
US$19 million Siem Reap Provincial Hospital Building_Detail
New US$25-million National Assembly Building_Detail
The ground-breaking ceremony was presided over on 21 December.
US$22-million Japanese-Funded Clean Water System in Pursat_Detail
The ground-breaking ceremony of this water supply system took place on 13 December.
New Public Beach Resort Development in Kep_Detail
The National Committee for Coastal Management and Development (NCCMD) has begun work on a project to transform a 2.7-kilometre-long area in Phum Thmey village in Kep province into a public beach resort.
The tasks include recreating a 30-metre-wide and 2700-metre-long beach as well as a 50-metre-wide and 2700-metre-long public park.
US$129-million NR71C Connecting Tbong Khmum- Kampong Cham_Detail
Prime Minister Samdech Hun Sen presided over the groundbreaking ceremony for the NR71C construction project on 23 November.
The road has a total length of 114.62 km, starting from 154km + 700 points of NR7 in Sralop commune, Tbong Khmum district, Tbong Khmum province, and ending at 30km + 400 of NR71 in Svay Teap commune, Chamkar Leu district, Kampong Cham province.
New US$60m Ministry of Interior Headquarters Building_Detail
The groundbreaking ceremony for the new US$60-million Ministry of Interior headquarters building was officially held on Thursday 11 November in the presence of Minister of Interior Samdech Sar Kheng.
The new office is located in the 5.6 hectares of the original ministry complex. With a total net area of 105,545sqm, the building is 153 metres by 83 metres, consisting of 9 floors or equal to 43.5 metres, excluding the ground floor and parking that can accommodate 330 cars.
US$27 million Choeung Ek Wastewater Treatment Plant_Detail
SHV’s Third Large-Scale Water Treatment Plant_Detail
The groundbreaking ceremony was held on Friday 17 September.
MPWT New Laboratory Centre_Detail
Funded by South Korea with a budget of US$580,000, the laboratory building has two floors and consists of different sectors including an asphalt test lab, concrete test lab, curing room, storage room, and administration office.
Land Ministry National Construction Laboratory_Detail
The building will be built within the new ministry complex and will be constructed as a two-storey building and divided into three sections. Upon completion, the laboratory will be used as a general research centre, to conduct construction experiments, as well as construction equipment and product testing.
US$1.5-million Port in Koh Kong_Detail
The Ministry of Public Works and Koh Kong provincial hall on 13 May broke ground on the construction of a new port worth US$1.5 million, to facilitate the travel of tourists and the transport of agricultural goods.
Located on Prek Koh Por River in Smach Meanchey district, Khemarak Phoumin city, the new port will be 69 metres long and 16.5 metres wide. The project also includes the construction of two concrete bridges, 8 metres wide and 8-metres-long.