A Malaysian group has made the highest bid for the first sale of land in Singapore’s prestigious Marina Bay in nine years according to Singapore’s Urban Redevelopment Authority.
When the tender officially closed on 8 November for the Central Boulevard site, Wealthy Link Pte had made the top bid of USD1.9 billion for the 1.1 hectare (118,400 square feet) site. That is equivalent to USD1, 192 per square feet which sets a new record for a Singapore government land sale.
Wealthy Link Pte is owned by Malaysian conglomerate IOI Properties Group Bhd., which reportedly owns interests in property and palm oil.