In a significant collaboration, MB Bank Cambodia and Borey Peng Huoth recently held a Partnership Signing Ceremony at the prestigious Grand Star Platinum Sales Office, located just 5 minutes away from Monivong Bridge in Chbar Ampov. This event, which took place on the morning of June 30, 2023, saw the attendance of senior management representatives from both institutions, along with colleagues.
Tep Kanitha, Senior Sales Representative of Borey Peng Huoth, expressed her enthusiasm for the partnership, stating, “Borey Peng Huoth and MB Cambodia Bank join forces in the real estate sector to provide comfortable homes through MB Cambodia Bank. With high confidence, competitive interest rates, and lending of up to 90%, this offering sets a new benchmark in the industry. Today, Borey Peng Huoth is delighted to announce special offers for customers purchasing a house in July, entailing discounts of up to 10%.”
Kanitha further emphasized that customers can benefit from the joint venture for home loans across Borey Peng Huoth’s completed and under-construction projects.
She expressed gratitude to the management and staff of MB Cambodia Bank for their dedicated cooperation and for providing special payment terms to Borey Peng Huoth customers.
She also extended appreciation to all customers who have continually supported and trusted Borey Peng Huoth over the years.
Tran Trong Thang, Deputy General Manager of MB Cambodia Bank, shared his perspective on the partnership, stating, “MB Cambodia Bank understands that owning a home is a cherished dream for all. It represents stability, security, and cherished memories for families. However, this dream often faces financial obstacles.
“As MB Cambodia Bank has been serving the Cambodian market for over 12 years, we possess profound confidence and understanding of the local market dynamics and our bank’s financial stability. This is why we are committed to making the dream of home ownership a reality for our customers through our home loan product,” added Thang.
Thang highlighted MB Cambodia Bank as the first bank in Cambodia to introduce the BPM Credit System, which sets them apart from other financial institutions. The BPM Credit System streamlines the loan application process, enabling quick preparation, request, study, evaluation, and approval within a week’s time. Thang further expressed MB Cambodia Bank’s vision of being a reliable financial partner, dedicated to providing the best service to all customers.
The partnership between Borey Peng Huoth and MB Bank solidifies their close relationship, aiming to offer Borey Peng Huoth customers the opportunity to secure their desired homes with a special interest rate of 8.5%. The collaboration allows for loans of up to 90% of the property value, with flexible repayment terms extending up to 20 years. These favorable conditions apply to completed as well as under-construction housing projects, providing customers with enhanced payment options and convenience.
For more information, please visit any sales office of Borey Peng Huot for more information or contact by phone at 098 / 016/017 596 789 or join https://t.me/boreypenghuoth.
For more information about applying for a home loan, please visit MBK Cambodia Bank Norodom or Orussey Branch for more information or contact us at 023 96 86 86 or join our Facebook page https: //www.facebook. com / MBBankCambodiaPlc /.