Meridian International Holding Appoints CBRE Cambodia as Sales Agent for Flatiron Project
Meridian International Holding signed an agreement with CBRE Cambodia on Tuesday, appointing the international real estate service provider as their sole agent in the kingdom for sales and leasing at ‘Flatiron by Meridian’, an award-winning, mixed use project located within the Phnom Penh City Centre development zone.
The agreement was signed by Meridian International Holding COO Gene Gong and CBRE Cambodia Managing Director James Hodge.
‘Flatiron by Meridian’ is Meridian International Holding’s latest major real estate development in Phnom Penh. The project occupies land measuring 3,200sqm and extends to 41 storeys. The property incorporates retail spaces and 300 strata-title office units, as well as 13-floors hotel units.
The alignment between Meridian International Holding and CBRE Cambodia is cemented by a shared belief in the delivery of both premium quality real estate and customer service.
“In a turbulent market, we believe that buyers and tenants are searching for a safe haven, and the meticulous approach Meridian International Holding have taken to creating and structuring this project means that buyers can be confident they are making the right choice when investing here,” said Mr Hodge.
CEO of Meridian International Holding, Mr Murry Ko said that with the cooperation with CBRE Cambodia, the firm looks forward to taking this relationship forward and creating more opportunities for growth and development, as well as inspiring real estate that really works for the investors and occupiers who are attracted to this building.