Cambodian Transport Minister Sun Chantol announced in September that he is seeking funding support to build an Automated Gateway Transport (AGT) system in the capital Phnom Penh.
More commonly known as a ‘skytrain’, the Minister’s plan follows the completion of a year-long feasibility study by the Japan International Cooperation Agency (JICA) that looked into the best way to alleviate traffic congestion and modernise the city’s transport infrastructure. The system would likely first connect Phnom Penh International Airport to the centre of the capital.
Though no firm funding plans have been announced, the Minister stated that he hoped to have the system in place in time for Cambodia’s hosting of the Asian Games in 2023.