New Cbd Slated for Capital
According to a filing to the ASX by developer Kingsland Global Ltd, an agreement with a subsidiary of Shukaku Inc has been signed to develop 10,000 square metres of undisclosed prime real estate in Phnom Penh’s “central business district”.
The agreement paves the way for a JV to build a mixed use development to include a hotel, residential units, retail outlets and office space according to the filing.
“Our master plan will outline a world class development that we expect will become an iconic landmark for the people of Phnom Penh and the citizens of Cambodia,” Kingsland’s managing director, Jeremiah Lee, stated in the release. Though not explicit, it expected the development will be located on Boeung Kak.