Number of Registered Engineers Up By 103.2%, Architects By 40.9%
The number of registered professionals in the construction sector by the end of 2020 increased by an average of 71.5% compared to 2019, thanks to the implementation of the new construction law, according to the Minister of Land Management, Urban Planning and Construction HE Chea Sophara.
HE Chea Sophara revealed this data during the online meeting with Japan Ambassador to Cambodia HE MIKAMI Masahiro on 4 May.
HE Sophara said that, to date, Cambodia has a total of 1,181 registered architects, a 40.9% increase compared to 838 individuals in 2019 before the construction law was implemented.
Meanwhile, there currently a total of 4,623 registered engineers. This number has skyrocketed from only 2,274 in 2019, which is a rise of about 103.2%. Thus, on average both professionals in the construction sector increased by about 71.5%.
Besides the high number of registered professionals, a total of over 6,687 individuals have thus far also gone through construction law training. Those include 590 related government officers, 1,266 sub-national authorities, 3,824 professionals, and 1,007 newly-licensed professionals.
The construction law was officially put into effect on 03 November 2019. Since then, the construction sector in Cambodia has been further regulated. In fact, the number of unlicensed construction sites nationwide has dropped by over 7.7% from 2019 to the end of 2020. (Read more)