Oddar Meanchey’s coal-fired power plant is now 50% complete and is scheduled for final completion by 2021, according to H.E. Pen Kosal, Oddar Meanchey Provincial Governor, speaking at a press conference on “Progress and Continuing Work Direction of Oddar Meanchey province” on 19 May 2020.
He said that to date,the construction is around 50% to 60% complete. The coal-fired power plant is scheduled to be completed by 2021 and at the moment the construction company is installing electric poles at the site.
“This potential will support Oddar Meanchey provincial town, Anlong Veng and Trapeang Prasat districts. The distance from Oddar Meanchey provincial town to two other districts(Anlong Veng and Trapeang Prasat districts), is approximately 100km. We have three potential districts which are the Banteay Ampil area, Jung Kal, Samrong and the provincial town. And the distance from Samrong to Anlong Veng to Trapeang Prasat is about 120 km,” he said.
This 265 MW coal-fired power plant was approved by the National Assembly with 109 votes in favour on 26 March 2020. This project is being constructed by ​Han Seng Coal Mine Company. (Read more)