A high voltage transmission line connecting Kratie and Mondulkiri provinces and two substations in Mondulkiri province have officially begun operation, according to Electricite du Cambodge (EDC) Director-General Keo Rattanak.
HE Keo Rattanak told Fresh News that the transmission line is a 230 kV line with a length of 133 km.
Meanwhile, the two substations include a 33MVA Okvav substation located in Chong Plas commune in Keo Seima district and a 50MVA Mondulkiri substation in Sen Monorom city.
HE Keo Rattanak added that this newly built infrastructure will be able to supply electricity to the whole of Mondulkiri province, instead of relying on the electricity imported from Vietnam and Ratanakiri.